Próbuję schudnąć, ale bez skutku: od czego zacząć? [Porada eksperta]

2015-05-27 17:46

W ciągu ostatniego roku przytyłam około 7 kg. Od miesiąca próbuję to zmienić, ale nie daję rady, ponieważ 2 dni jestem w stanie wytrzymać z dietą, po czym znowu rzucam się na coś tłustego w stylu fast food, chipsy i inne, po czym mam wielkie wyrzuty i zazwyczaj wymuszam wymioty. Co mam zrobić, aby schudnąć? Dodam, że od 2 miesięcy biegam 2 razy w tygodniu.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy to, że te 2 dni zawierają za mało kalorii w stosunku do potrzeb organizmu. Aby ustalić, ile kalorii pani potrzebuje, należy masę ciała pomnożyć przez wzrost i 1,5. Ta wartość to współczynnik aktywności dla osób, które kilka razy w tygodniu wykonują umiarkowany wysiłek fizyczny. Po wyliczeniu otrzyma pani ilość energii, jaką potrzebuje pani organizm. Następnie połowę z tego należy przeznaczyć na warzywa, zboże, owoce. Tłuszcze powinny być jedynie dodatkiem do 2 z 5 posiłków w ciągu dnia. Białko w niewielkiej ilości może spożywać pani do każdego posiłku. Przykładowe diety niskokaloryczne znajdują się na stronie poradnikzdrowie.pl Nie mogę dać więcej wskazówek, ponieważ nic pani nie napisała o swoim sposobie żywienia, preferencjach i wymiarach. Proponuję wykonać podstawowe badania krwi, takie jak: morfologia, cukier, TSH, FT3, FT4, kortyzol, kreatynina, kwas moczowy, ALT, AST, aby skontrolować dokładniej zdrowie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta