Nadwaga: jak zacząć odchudzanie po operacji kręgosłupa? [Porada eksperta]

2015-05-29 20:42

Bardzo proszę o pomoc! Muszę schudnąć około 20 kg. Jestem obecnie po operacji kręgosłupa lędźwiowego, miałam wypadnięty dysk, który przerywał rdzeń kręgowy i potrzebna była natychmiastowa operacja. Neurochirurg opiekujący się mną każe mi schudnąć, ale naprawdę sama sobie z tym nie poradzę. Muszę zrobić ze sobą porządek, a przede wszystkim z brzuchem, pośladkami i nogami. Przed zajściem w ciążę ważyłam 54 kg. Gdy rodziłam, waga była okropna, bo aż 80 kg, a obecnie ważę 83 kg. Schudłam tylko 2 kg. Ale to tylko dlatego, że leżałam w szpitalu, a już przytyłam 0,5 kg. Mija już 4. tydzień od operacji, jem mniej, ale niestety muszę jeszcze 2 tygodnie leżeć i wstawać tylko w razie potrzeby. I dlatego błagam o pomoc, bo jak stanę na nogi, chcę się wziąć za siebie. Jestem po ciąży już 14 lat i nic z tym nie robiłam, ale jak nie schudnę, znów wyląduję na stole operacyjnym, a naprawdę chcę tego uniknąć. Co mam zrobić? Ćwiczyć też na razie nie mogę, ponieważ muszę jeszcze leżeć.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Sytuacja wygląda tak. Postaw wszystko na jedną kartę. Zero taryfy ulgowej. Spytaj lekarza, czy chociaż rękami możesz ćwiczyć i rób to codziennie. Wprowadź 5 bardzo małych posiłków. Takie, które zmieszczą się na talerzykach deserowych. Wyklucz z jadłospisu: słodycze, słodkie napoje, wszystko z pszenicy, tłuste mięso. Jedz dużo warzyw. Czytaj jak najwięcej o zdrowym odżywianiu. Twój powrót do wagi sprzed ciąży jest w 100% możliwy!!!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta