Jak młoda kobieta może przytyć i zwiększyć mięśnie? [Porada eksperta]

2015-05-29 20:26

Niedawno zaczęłam chodzić na siłownię, żeby poprawić trochę wygląd. Ważę 45 kg, przy 166 cm wzrostu, i niestety mimo prób nigdy nie udawało mi się przytyć. Odżywiam się zdrowo. Głównie warzywa, jem mało mięsa - jedynie drób 2-3 razy w tygodniu, dużo węglowodanów i nabiału. Nigdy nie stosowałam żadnej specjalnej diety. Jakie posiłki wprowadzić, żeby umożliwić mięśniom przyrost?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przyrost masy mięśniowej u kobiet jest troszkę trudniejszy niż u mężczyzn, ze względu na niższą zwartość testosteronu w ciele. Zanim przybierzesz z mięśni, musisz zwiększyć całkowitą masę ciała, bo ten wymiar wskazuje na niedożywienie organizmu. U niektórych osób niska masa ciała zaprogramowana jest genetycznie i mimo diety przyrost jest bardzo powolny lub po przyroście i zaniedbaniu diety i ćwiczeń masa ciała ponownie spada. Przyjrzyj się swoim rodzicom i dopytaj ich, jak u nich w okresie dorastania wyglądało przybieranie na wadze.

Do przyrostu mięśni potrzebujesz dużo kalorii, które mięśnie wykorzystają podczas treningu; węglowodanów do regeneracji glikogenu, który stanowi podstawowe źródło energii. Białko jest również bardzo ważne, bo to ono buduje mięśnie. Praca nad modelowaniem sylwetki zajmie ci kilka miesięcy. Pierwszy etap to przyrost całkowitej masy ciała. Jak to zrobić? Policz, ile jesz kalorii. Możesz skorzystać z tabel kalorii dostępnych w internecie. Następnie dołóż do każdego dnia 500 kcal w postaci produktów z pełnego ziarna. W kolejnych tygodniach dodaj jeszcze 300 kcal. Możesz kupić gotowe odżywki (np. Nutridrinki dostępne w aptekach).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta