Odchudzanie w otyłości - jak zmniejszyć łaknienie na słodycze? [Porada eksperta]
Mam 169 cm wzrostu i ważę 94,5 kg. Bardzo chciałabym schudnąć (15-20 kg), mój problem to słodycze. Co mogę zrobić, żeby zmniejszyć ich spożycie?
Spis treści
- Jakiego cukru unikać, a jaki spożywać
- Skąd bierze się łaknienie na słodycze?
- Ciasto z marchwi - alternatywa dla słodyczy
Rozumiem, że lub pani słodycze. Oto kilka wskazówek, co można zrobić w zamian. Jednak oprócz wskazówek dietetycznych, warto poszukać innych "życiowych" substytutów jedzenia, które będą sprawiały przyjemność. Najlepsze źródło słodkości to dieta z pełnego, roślinnego pożywienia, które wystarczająco długo przeżuwamy (kęs min. 15-30 razy), by wydobył słodki smak. Wszystkie węglowodany złożone, takie jak: zboża, rośliny strączkowe, warzywa, im dłużej są przeżuwane tym stają się słodsze. Łaknienie słodyczy będzie stopniowo znikało, a proste zrównoważone posiłki zastąpią spożywanie smak słodkiego.
Jakiego cukru unikać, a jaki spożywać
Należy uważać na tzw. naturalne słodziki (fruktoza, brązowy cukier) - są niemal w takim samym stopniu rafinowane jak biały cukier i podobnie oddziałują. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na słone produkty, które przyczyniają się do powstania łaknienia na słodki smak.
Wiele produktów pochodzenia zwierzęcego zawiera białko i jeśli zjada się go zbyt wiele, to wzrasta zapotrzebowanie na cukier (i odwrotnie), ponieważ organizm dąży do równowagi. Dlatego białko zwierzęce trzeba jeść w małych ilościach, by nie dopuścić do wzrostu zapotrzebowania na cukier. Jeśli spożywa pani mięso to zawsze dla równowagi proszę zjeść sałatę, rzodkiewkę, grzyby, ziemniaki, owoce.
Desery można słodzić owocami lub sokami owocowymi naturalnymi, słodem jęczmiennym, syropem klonowym, melasą, chłodnym miodem w niewielkich ilościach. Jedzenie słodkich warzyw na deser (np. buraki, karczochy, marchewki) łagodzi łaknienie na cukier. Kiełki również dostarczają cukru, ponieważ kiełkowanie zmienia skrobię w cukier. W zmniejszeniu łaknienia na słodycze pomaga również zjedzenie czegoś kwaśnego, gorzkiego lub ostrego, np. seler naciowy.
Skąd bierze się łaknienie na słodycze?
Pożądanie smaku słodkiego może być wynikiem zbytniego zakwaszenia organizmu, które powstaje w wyniku stresu i braku ruchu, jedzenia w pośpiechu czy nadmiernej ilości mięsa i produktów rafinowanych. Jeśli powstaje ochota na smak słodki, to wtedy można jeść surowe bądź lekko ugotowane warzywa, napić się herbaty bancha z cytryną albo ćwiczyć, oddychać głęboko, medytować itp., aż ochota na słodycze odejdzie. Ludzie, którzy jedzą mniej cukru, mają lepszy nastrój, poprawia się ich stabilność emocjonalna, mają sen dający wypoczynek, poprawia się pamięć. Takie osoby rzadziej się przeziębiają i mają mniej problemów z zębami, lepszą zdolność koncentracji. Poprawia się zdrowie.
Ciasto z marchwi - alternatywa dla słodyczy
Składniki: 1 filiżanka pełnej mąki pszennej do pieczenia, 1 filiżanka mąki z brązowego ryżu, 1/2 łyżeczki soli morskiej. Po 1 łyżeczce kardamonu, cynamonu i startego imbiru, 1 filiżanka soku jabłkowego lub kawy zbożowej, 1/4 filiżanki posiekanych orzechów, 1/2 filiżanki namoczonych rodzynek, 2 filiżanki tartej marchwi, 2/3 filiżanki syropu klonowego lub słodu jęczmiennego (słód jest tańszy). Nagrzej piekarnik do 180˚C. Wymieszaj razem suche składniki. Dodaj pozostałe składniki i dobrze wyrób ciasto rękami. Wyłóż na wysmarowaną olejem blachę do pieczenia. Piecz przez 1 godzinę. Wystarcza na 8 porcji.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl
Inne porady tego eksperta