Jak rozpocząć odchudzanie 13-latki z otyłością? [Porada eksperta]

2015-02-28 12:37

Mam 13 lat i chcę schudnąć. Mam 150 cm wysokości, a ważę ponad 70 kg, i nie wiem, jak schudnąć. Czytam dużo diet w internecie. Mówię mojej mamie, że chcę schudnąć, żeby mi zrobiła dietę i nie kupowała do domu tych rzeczy, których wg diety nie mogę jeść, ale do niej mogę mówić, a ona swoje. Po wakacjach idę do I klasy gimnazjum i chcę być chuda, by mnie nie wyśmiewali, że jestem gruba. Bardzo chcę schudnąć 20 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Super, że chcesz zadbać o siebie. Na ten moment nie wpłyniemy na mamę, ale zastanówmy się, co możesz zrobić sama, aby kilogramy zaczęły spadać. Jeżeli masz chociaż trochę wpływu na to, co jesz, proszę cię unikaj produktów z pszenicy. Spytaj mamę, czy może zamiast jasnego pieczywa pszennego kupować ci chleb żytni. Ty sama jedz jak najwięcej warzyw w dowolnej formie i 2 porcje owoców w ciągu dnia. Zanim mama poleje jedzenie sosem, powiedz, że dziękujesz. Jeżeli posiłek przygotowany przez mamę jest tłusty, zjedz połowę porcji. Kalorie możesz ograniczyć poprzez wykluczenie ze swojego jadłospisu słodyczy i napojów innych niż woda. Proponuję ci również, abyś każdego dnia znalazła 60 minut na aktywność fizyczną. Nawet marsz jest świetnym pomysłem. Mamie warto podsunąć artykuł dotyczący otyłości u dzieci... Czasem, jak zobaczy się informacje od fachowca, można na całą sytuację spojrzeć inaczej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta