Od czego ma zacząć odchudzanie 17-latek z otyłością? [Porada eksperta]

2015-02-28 13:46

Mam 17 lat, 130 kg wagi i 170 cm wzrostu i mam tego dość! Chcę pozbyć się otyłości (brzuch, piersi oraz nogi). Codziennie jeżdżę na rowerze i piję 1,5 l wody dziennie. Proszę o radę.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bunt to super sygnał z organizmu! Masz rację, warto coś z tym zrobić. Zacznij od wykonania badań krwi, aby wykluczyć insulinooporność. Zbadaj również poziom kortyzolu i testosteronu. Od czego można by zacząć? Proponuję wykluczyć z diety wszystkie produkty z pszenicy (nawet tej pełnoziarnistej). Na jej miejsce proponuję kaszę jaglaną czy gryczaną. Jazda na rowerze zostaje, ale niech to faktycznie będzie codziennie! Woda to też dobry pomysł. Jeżeli nie chcesz już tyć, trzeba (o ile je jesz) wyrzucić z diety wszystkie słodycze i słodkie napoje. Jeśli pijesz alkohol (a w szczególności piwo), na najbliższe kilka miesięcy również proponuję odstawić. Wybieraj warzywa, ryby, chude mięso. Jak masz ochotę na słodycze, to sięgaj po owoce w połączeniu z orzechami. Możesz np. zrobić sobie taki deser: jogurt naturalny z orzechami, bananem i mandarynką. Pycha. I pamiętaj, każdego dnia wyobrażaj sobie swój cel i ucz się na temat zdrowego odżywiania. Samo nic się nie zrobi. Trzymam kciuki!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta