Jakie zasady odżywiania dla kuriera z otyłością? [Porada eksperta]

2015-02-28 13:19

Przez ostatnie wydarzenia w moim życiu postawiłem sobie żelazny cel: w końcu być szczupłym i wysportowanym. I tu pojawia się problem, bo same ćwiczenia to za mało. Jak powinienem się odżywiać, by spalanie było jak najbardziej efektywne? Ruchu na co dzień mam dużo, ponieważ pracuję jako kurier towarów gabarytowych (można się namęczyć z ciężarami), a także staram się ćwiczyć po pracy, w domu i na świeżym powietrzu. Problem stanowi właściwa dieta, która pomoże mi spalić tłuszczyk (szczególnie brzuch, boczki i uda - z tym jest problem), ale nie spowoduje, że padnę plackiem na grunt z braku sił. Moje aktualne wymiary: 184 cm wzrostu, 117 kg, obwodu niestety nie mam jak zmierzyć. Nie liczę na cud, ale myślę, że jeśli połączę właściwą dietę z systematycznym treningiem, uda mi się osiągnąć mój cel :)

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Super, że jest cel! No, może jego wizja, a wręcz chęć bycia nareszcie szczupłym. Zdecydowanie popieram! Zaczęłabym od określenia szczegółowo, co chcesz osiągnąć. Rozumiem, że redukcję. Ale ile, w jaki czasie? Ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na treningi i przygotowywanie posiłków? Nie wiem również, co lubisz jeść, a czego nie, dlatego trudno mi coś zaproponować. Rozsądne odżywianie polega na wybieraniu produktów jak najmniej przetworzonych przez człowieka. Nie jestem zwolenniczką pisania ścisłych jadłospisów. Jest po prostu kilka zasad, które proponuję przestrzegać. Po pierwsze, jedz nie za duże posiłki. Wybieraj potrawy gotowane, pieczone lub grillowane. Najlepiej ryby bez skóry, drób, cielęcina. W każdym posiłku spożywaj warzywa. Unikaj wszystkiego, co smażone i z pszenicą (pizza, kebab, hambuksy itd). Zaprzyjaźnij się z wodą. Na przekąski warto wybierać orzechy i sporadycznie suszone owoce. Na stronie poradnikzdrowie.pl jest mnóstwo przykładów dietetycznych posiłków. Wybierz, co ci pasuje.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta