Mam 13 lat i chcę lepiej ćwiczyć: co mogę zrobić? [Porada eksperta]

2015-04-22 13:33

Chciałabym lepsza w uprawianiu sportu. Jestem wolna w biegu na 60 m (12 sek) oraz w rzucie piłeczką palantową (12 m). Dodam, że mam 13 lat i nie jestem dobra z WF-u, nie jestem dobra jak inne moje koleżanki, choć jestem chuda (45-47 kg przy wzroście 156 cm). Chciałabym, abym w gimnazjum była lepsza i może mogłabym jeździć na zawody, jeśli się nie poddam. Mam rowerek w moim pokoju (orbitrek), więc myślę, że mógłby mi coś dać. Chociaż wiem, że nie jestem gruba, chciałabym przejść na zdrowe i aktywne życie. Czy mogłaby pani podać wskazówki dotyczące uprawiania sportu i zdrowego żywienia oraz codziennych ćwiczeń, abym była silniejsza, szybsza (ogólnie lepsza)?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim spożywanie różnorodnych produktów spożywczych. Staraj się postawić na warzywa, ale nie tylko pomidor, ogórek czy sałata. Pamiętaj o cukinii, burakach, bakłażanie, włoszczyźnie, kalarepie, rzodkiewkach. Im więcej kolorów na twoim talerzu, tym lepiej dla ciebie i twoich wyników sportowych. Ważnym składnikiem twojej diety powinny być orzechy. Są cennym źródłem głównie witamin z grupy B, które dobrze wpływają na koncentracje i psychikę (ogólnie), a to będzie ci potrzebne podczas treningów. Nie zapominaj o owocach! Naturalne witaminy, minerały działają zbawiennie na ciało młodego sportowca. Warto orzechy, migdały, różne pestki spożywać dwa, trzy razy dziennie. Porcja to garść. Energię twoim mięśniom dadzą produkty zbożowe pełnoziarniste, takie jak: kasze, makaron, ryż, otręby, chleb. Proponuję rozłożyć je na 5 małych posiłków. Jaja, ryby, produkty mleczne, wysokogatunkowe mięso spożywaj codziennie w dwóch posiłkach. Warto, abyś piła jak najwięcej wody! Tym bardziej jeśli chcesz więcej czasu poświęcić aktywności fizycznej. Odwodnione mięśnie pracują słabiej. Jeżeli lubisz słodycze, możesz je spożywać w dni, w które masz treningi. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, a dokładnie bycie silniejszą i szybszą, to polecam metodę małych i regularnych kroków. Polega ona na stopniowym zwiększaniu intensywności twoich treningów. Warto porozmawiać o tym ze swoim nauczycielem wychowania fizycznego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta