Bardzo chudnę po resekcji żołądka [Porada eksperta]

2013-09-08 9:29

W styczniu 2013 roku usunięto mi połowę żołądka. Schudłam już ponad 20 kg, gasnę w oczach - co robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Anito! Co oznacza użyty przez Panią zwrot "gasnę w oczach"? Czy ma Pani na myśli coraz szczuplejszą sylwetkę, czy brak energii do życia? Resukcji żołądka dokonuje się u pacjentów z BMI co najmniej > 40, tak więc nie jestem pewna, czy to zmiana sylwetki Panią nie pokoi, bo takie było założenie zabiegu, aby redukować otyłość.

Jeżeli ma Pani na myśli brak energii do życia, to oznacza, że dieta, którą Pani spożywa, jest mało urozmaicona i brakuje w niej witamin i minerałów. Ponieważ nie może jeść Pani dużych porcji, proszę jeść częściej, co 2,5 godziny, zupy kremy z dyni, brokułów, kalafiora, cukinii, marchewki. Wszystkie te warzywa ugotować z ulubionymi przyprawami. Bez kostek i Vegetty. Następnie zmiksować i 3 razy dziennie spożywać.

Jeżeli chodzi owoce, to 2 porcje rożnych zmiksowanych owoców, takich jak maliny, jagody, agrest, aronia, porzeczki. Owoców wystarczy 1,5 szklanki dziennie. Inne ważne produkty, o których trzeba pamiętać to oliwa na surowo do warzyw, czyli po zrobieniu zupy kremu dodać łyżeczkę oliwy na każdą z trzech porcji, ryby morskie bez skóry ok. 150g lub suplementacja kwasami omega-3. Istotne są również produkty pełnoziarniste, takie jak kasze, chleb pełnoziarnisty.

Ważne, aby spożywać je z warzywami. Są cennym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Aby wszystkie składniki diety odpowiednio się wchłaniały, organizm potrzebuje wody. Bez niej, wchłanianie jest utrudnione i dochodzi do zalegania mas kałowych w jelitach, które zaburzają pracę jelit (perystaltykę). Istnieje możliwość, iż Pani jelita są zapchane. Można rozważyć ze swoim lekarzem czyszczenie jelit i odpowiednią terapię probiotyczną. Proszę pamiętać również, że cukier prosty, do herbaty, w słodyczach, sokach, owocach spożywanych w większej ilości niż zaleciłam, wpływa negatywnie na nasz nastrój.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta