Brak nadwagi a duży brzuch [Porada eksperta]

2014-06-30 22:25

Od około czterech miesięcy na brzuchu zaczęły odkładać mi się duże skupiska tłuszczu. Przeszkadza mi to. Po pierwsze jest to nieestetyczne, a po drugie uciążliwe (na przykład na lekcjach w-f w szkole przy skłonach). BMI mam prawidłowe - 20.7. Wzrost 180 cm, waga 67 kg. Jem od 3 do 5 posiłków dziennie - średnie porcje. Czasami zjem batona, ale to bez cukru. Nie piję coli, nie jem fast-foodów. Codziennie jeżdżę na rowerze. Robię po 5-10 km a 1-2 razy w tygodniu chodzę na tenisa. Co zrobić aby tłuszcz na brzuchu zniknął? (Jedni mówią, że brzuszki mi pomogą, a drudzy, że nie. Czytałem, że drastyczna dieta w moim wieku jest niewskazana.)

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Duże skupiska tłuszczu wyobrażam sobie jako obwód pasa co najmniej powyżej 80 cm. Jeżeli tak jest, a dodatkowo ściskając fałd tłuszczu, wyczuwasz grudki tłuszczu, warto z problemem udać się do pediatry, który pomoże Ci zredukować masę ciała. Jednak nie potrafię sobie tego wyobrazić, bo Twoje parametry wydają się być idealne. Proponuję, żebyś zastanowił się, co takiego zmieniło się w Twoim odżywianiu i aktywności fizycznej, że pojawił się brzuch. To, co mogę Ci zalecić to 5 razy w tygodniu szybki marsz lub delikatny bieg 50 minut, a dopiero potem brzuszki. W diecie proszę wyklucz wszystko z pszenicy, białej mąki, czyli m.in., jasny chleb, makaron. Postaraj się, aby w każdym posiłku było dużo różnych warzyw. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta