Brzydki zapach z ust a dieta [Porada eksperta]

2013-09-02 14:29

Dzień dobry. Mam 12 lat i borykam się z dość uciążliwym problemem, bo brzydko pachnie mi z ust. Myję zęby regularnie 2-3 do 4 razy dziennie, używam gum miętowych, ale to nic nie daje, bo rodzice stale wypominają mi, że zapach z moich ust im przeszkadza. Może to kwestia mojej diety, bo jem mało mięsa i warzyw, a najwięcej słodszych rzeczy i nabiału. Co mam z tym zrobić? Pomocy!

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Aleksandra! Przykry zapach ust może wynikać z diety oraz z wymiotów bakterii, które osadzają się na bocznych ścianach gardło. Warto je co jakiś czas usuwać. Może to zrobić lekarz pediatra. Aby sprawdzić dietę, należy wykonać badanie ogólne moczu. Wykaże ono, czy w organizmie nie powstaje za dużo związków ketonowych, które są przyczyną nieprawidłowego zapachu z ust. Kolejną przyczyną nieprzyjemnego oddechu mogą być problemy z trawieniem pokarmu oraz grzybica przewodu pokarmowego, powstała na skutek spożywania zbyt dużej ilości słodyczy. Z problemem tym należy zwrócić się do lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta