Chcę schudnąć, co powinnam zrobić? [Porada eksperta]

2013-04-07 23:26

Witam! Mam 20 lat i mam 154cm wzrostu i 59 kg wagi, tzn. teraz tak mam, bo zaczęłam się odchudzać. Kiedyś ważyłam 62 kg. Przestałam jeść słodycze nie jadam po 18, piję dużo wody niegazowanej, nie słodzę herbat, nie piję żadnych gazowanych napoi. Śniadanie jem normalnie, lecz mało. Obiad też jem w małych porcjach, bez dokładek i nie jadam między posiłkami. Jak zdrowo się odżywiać? Czy to co teraz robię wystarczy, abym zeszła do 55-56 kg? Bardzo bym chciała, ponieważ źle czuję się z mojej obecnej wadze. Proszę o pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Marto! Pisze Pani, że je regularnie, nie spożywa słodyczy, pije wodę i ostatni posiłek o 18.00. Bardzo dobre zasady, super że to Pani robi! Proszę pamiętać również, że w ciągu dnia trzeba spożywać ok. 4-5 posiłków. Jest Pani niską osobą, więc porcje powinny być małe, najlepiej korzystać z talerzy deserowych. Po prostu mniej kalorii Pani potrzebuje na podstawową przemianę materii, niż osoba wysoka w Pani wieku. Czyli Pani i koleżanka ze wzrostem 164 cm na diecie 1000kcal, będziecie chudły zupełnie inaczej. Pani będzie chudła wolniej. Dobry jadłospis musi opierać się na diecie zbilansowanej. Aby taką dietę ułożyć czy mieć pogląd na to czy Pani sposób żywienia jest dobry, proszę zapoznać się z Piramidą Żywieniową Człowieka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta