Chcę schudnąć i potrzebuję pomocy [Porada eksperta]

2013-03-03 0:00

Witam! Mam 18 lat i od października rozpoczęłam studia. Od zawsze mam problemy z nadwagą, a bardzo chciałabym polepszyć swoją figurę. Mam słabość do słodyczy, ale próbuję się kontrolować i nawet mi to wychodzi do czasu chwili kryzysu. Wtedy cały mój wysiłek idzie na marne. Chciałabym do Bożego Narodzenia schudnąć 15 - 20 kg, ale bez efektu jojo. Proszę mi pomóc, bo już sama nie daję rady. Pozdrawiam.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Oliwia! Kontrolowanie się, kiedy nie ma kryzysu to też dobrze, ale sztuką jest nauczyć się rozpoznawać symptomów nadchodzącego kryzysu, tak aby przygotować się do walki z nim. Zastanawiam się na czym polega Twój kryzys? Jakie sytuacje powodują, że sięgasz po słodkie? Słodkość daje szybkie zadowolenie, poprawę nastroju, wypełnienie czasu wolnego, rozładowanie napięcia. Zastosowanie u Ciebie diety odchudzającej nie da dobrych wyników, dopóki nie nauczysz się postępować ze swoimi kryzysami. Przede wszystkim, zastanów się na czym dokładnie polega Twój kryzys. Opisz go szczegółowo na kartce. Następnie zastanów się co mogłabyś zrobić innego niż zjedzenie słodkości. Wypisz 10 innych alternatyw. Nawet jak teraz wydaje Ci się to bezsensu, proszę żebyś to zrobiła. Taką listę powinnaś mieć zawsze przy sobie i kiedy dojdzie do kryzysu otwierasz ją i robisz po kolei to co tam zapisałaś. Dobrze jest też rozpoznawać nadchodzący kryzys. Kiedy wiesz, że zaczyna coś się dziać, usiądź na chwilę i spokojnie to przeanalizuj. Człowiek postępuje jak robot, a ułatwiają mu to jego nawyki. Dlatego czasem takie zatrzymania i szczegółowa analiza mogą przerwać to błędne koło. Bardzo polecam Ci skorzystanie z warsztatów "Takie proste, takie trudne. Odchudzanie jako proces zmiany". Warsztaty te odbywają się w Warszawie. Bezpośrednio wszystkiego dowiesz się pod numerem: 22 827 33 33. Te warsztaty są idealne dla Ciebie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta