Chialabym schudnac [Porada eksperta]

2013-04-06 18:01

Mam 168 cm wzrostu i ważę w granicach 66-65 kg. Urodziłam dwoje dzieci i mam 25 lat, skóra na brzuchu po drugim dziecku nie wróciła już tak do normy, jak po pierwszym, ale nie w tym rzecz - moja waga ciągle waha się między 67, 65 czasami 64 kg, co schudnę, to przytyję. Może dostanę jakieś wskazówki co do diety, ile dokładnie pić wody, co ile dokładnie jeść i co całkiem wyeliminować z diety? Nie jeść chleba czy mięsa? Chcę schudnąć do 60 kg, a najbardziej do 57, pozdrawiam.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam, Pani Izo! Rozumiem, że powód, dla którego Pani napisała, to wahania masy ciała oraz chęć schudnięcia. Jeżeli chodzi o wahania wagi, warto przez miesiąc lub dwa zapisywać codziennie swoją masę ciała oraz dzień cyklu menstruacyjnego. Wiele kobiet, które przychodzi do mojego gabinetu w 1-2 dni przed wystąpieniem miesiączki, zatrzymują wodę, ciężej im się oczyszczać i masa ciała wzrasta do 2-2,5 kg. Potem sama spada. Wahania wagi mogą być spowodowane również tym, że waży się Pani o różnych porach. Pomiar masy ciała powinien być wykonywane zawsze o tej samej godzinie po porannej toalecie.Wahania masy ciała mogą być przyczyną zaburzeń ze strony układu hormonalnego. Warto zwrócić się z tym problemem do ginekologa lub endokrynologa i poprosić o skierowanie na odpowiednie badania. Ostatnim i bardzo prawdopodobnym powodem wahania masy ciała jest złe wychodzenie z diety. Pisze Pani, że jak tylko schudnie to tyje. Zastanawiam się, jak wygląda ten moment pomiędzy schudnięciem a przytyciem. Może przyrost masy ciała wynika z tego, że zaczyna Pani jeść więcej lub częściej lub wraca do złych nawyków sprzed diety. Ciężko powiedzieć, jak wygląda Pani odchudzanie, więc nie mogę się do niego odnieść. A teraz wskazówki, o które Pani prosiła: 500ml mleka chudego, 80g sera białego, 100g mięsa, 50g wędliny chudej lub jajko, wymiennie z mięsem ryba morska 2-3 razy w tygodniu, 500g warzyw, 250-300g owoców, do każdego posiłku mała porcja produktów zbożowych pełnoziarnistych - 4-5 cienkich kromek chleba + porcja ok. 40g suchej masy kaszy , makaronu, oliwa 2 łyżki dziennie, masło lub margaryna 5g dziennie. Woda min. 1,5 litra, najlepiej mineralna. Warto przyspieszyć metabolizm i zadbać o jędrność skóry poprzez regularna aktywność fizyczną min. 5 razy w tygodniu, np. spacery.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta