Czy dieta może spowodować zatrzymanie miesiączki? [Porada eksperta]

2013-06-04 14:59

Jestem na diecie Dukana od ponad 5 tygodni i powinnam dostać okres półtora tygodnia temu. Czy dieta lub radykalne zmiany żywieniowe mogą spowodować zmianę cyklu miesiączkowego lub ją zatrzymać? Jeśli tak, jakie są tego konsekwencje?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam! Każda zmiana sposobu żywienia może mieć wpływ na zachowanie organizmu, tym bardziej tak drastyczna jak dieta Dukana. W mojej praktyce miałam pacjentki, które kierowane były do mnie po diecie Dukana z rozregulowanym cyklem menstruacyjnym. Konsekwencje mogą być różne - od zmiany nastroju, bo źle przeprowadzona dieta wpływa na nieprawidłową pracę hormonów, do problemów z zajściem w ciążę. Proponuję poczekać jeszcze 2 tygodnie, a przy braku miesiączki skierować się na wizytę do ginekologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta