Czy przy zapaleniu żołądka można stosować odżywki? [Porada eksperta]

2014-12-18 12:26

Pół roku temu, poprzez badanie endoskopowe, wykryto u mnie zapalenie żołądka i dwunastnicy oraz obecność helicobacter pylori. Od tamtej chwili jestem na diecie, tzn. jem posiłki co 2 lub 3 godziny. Potrawy gotowane lub na parze typu pierś z kurczaka, ryż, ziemniaki bez sosu, marchew, brokuł, jem dużo jogurtów naturalnych i piję herbatę rumiankową lub zieloną. Lekarz przepisał mi zestaw antybiotyków i lek z grupy IPP i po ich stosowaniu bakteria została zniszczona. W tej chwili biorę lek właśnie z grupy IPP Anesteloc i mam go brać przez kolejne 2,5 miesiąca. Jak tylko przestanę stosować się do diety, to moje samopoczucie się pogarsza, więc staram się jej przestrzegać.Kilka dni temu bylem u lekarza gastroenterologa i powiedział mi, że zanim żołądek się wyleczy, to może trwać jeszcze bardzo długo. Zawsze ważyłem około 80 kg, a w tej chwili ważę 68 kg i moja waga ciągle spada. Zanim zachorowałem, chodziłem na siłownię lecz w czasie choroby nie miałem energii. Teraz czuję się lepiej i chciałbym wrócić na siłownię i zacząć brać jakieś odżywki typu kreatyna czy odżywka białkowa, tak żeby wrócić do wagi. Czy w moim przypadku branie odżywek jest wskazane? Jeśli tak, to jakie najlepiej?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Mimo zalecanej listy produktów spożywczych wskazanych w pana zaburzeniu, najważniejsze jest sprawdzenie, jak dany produkt na pana wpływa. Jeżeli nie ma w odżywkach składników drażniących, jak najbardziej można je stosować. Trzeba to jednak najpierw sprawdzić na sobie. Dodatkowo, na każdym opakowaniu jest wyszczególnione, kto produktów spożywać nie może.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta