Dieta bezglutenowa a odchudzanie [Porada eksperta]

2009-06-29 14:02

Chciałabym się dowiedzieć więcej na temat diety bezglutenowej, a mianowicie mam grupę krwi 0 i czytałam, że osoby z tą grupą krwi bardzo źle przyswajają gluten - podobno powoduje on tycie. Jednocześnie mój chłopak jest na tej diecie ze względu na alergię i chciałabym się więcej dowiedzieć o możliwościach urozmaiconych posiłków, które mogłabym przygotowywać dla nas dwojga. Nie chciałabym jednak, aby były to posiłki wysokokaloryczne, ponieważ zależy mi na tym, aby zgubić przy tej diecie jednocześnie parę kilogramów. Oczywiście wszelkie produkty mączne z jego diety zostały wyeliminowane, a jeśli już się znajdują, to zawierają one mąkę bezglutenową. Ja natomiast jeszcze spożywam gluten w różniej postaci i chciałabym całkowicie go wyeliminować ze swej diety. Chciałabym się dowiedzieć, na ile prawdziwą jest teza, że to właśnie gluten powoduje tycie - szczególnie, że jestem osobą odżywiającą się zdrowo, jadam lekkostrawne posiłki (jednakże mam problem z przemianą materii) i chciałabym przejść na poważnie na tą dietę. Zastanawiam się, na ile prawdopodobne jest, że przyniesie ona zamierzony efekt. Nie chciałabym eksperymentować ze swoim ciałem zbyt mocno, tym bardziej, że po jakimś czasie nieprzyjmowania glutenu organizm też może później się nań uczulić. Byłabym wielce wdzięczna za informację. Pozdrawiam.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dieta bezglutenowa jest przeznaczona dla osób nietolerujących glutenu. Nie jest to absolutnie dieta odchudzająca i nigdy nie była.

Żadna grupa krwi nie ma związku z przyswajalnością glutenu.

Teza, że gluten powoduje tycie jest nieprawdziwa. Przyczyny nadwagi lub otyłości są bardzo różne. Głównie jest to zbyt wysoka podaż kalorii i/lub zbyt mała aktywność fizyczna. Spożywanie nieregularnych posiłków i/lub 1-2 posiłków także powoduje odkładnie się tłuszczu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta