Dieta dla 12 latki [Porada eksperta]

2013-04-06 15:34

Mam 12 lat w lipcu skończę 13. Mój wzrost to ok 157-160 cm, a waga 67-68 kg. Chciałabym schudnąć, ponieważ bardzo się wstydzę swojego brzucha. Próbowałam ćwiczyć 6 Weidera, ale przy 4 dniu bolał mnie kręgosłup i postanowiłam zrezygnować. Teraz może zacznę robić brzuszki. Martwi mnie moja waga tym bardziej, że koleżanki w klasie są chude. Też chciałabym wyglądać tak, jak one. Jem słodycze i często jem kolację po godzinie 22:00. Czy mogę jakoś schudnąć ?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Marta, Super, że chcesz schudnąć i zadbać o swój brzuch. Chciałabym zacząć od tego, że aby brzuch stał się płaski, potrzebujesz na to kilka miesięcy. Nawet najbardziej wyczerpująca dieta, nie przyniesie efektu na dłużej niż kilka tygodni, a chyba nie o to Ci chodzi. Szkoda, że przerwałaś 6 Weidera. Wiem, że jest ciężko, ale to jedne z lepszych ćwiczeń na brzuch. Myślę, że wiesz dobrze o tym, że jedzenie późnym wieczorem, spożywanie słodyczy i brak regularnej aktywności fizycznej - tuczy. Co chcesz z tym zrobić? Myślisz, że dieta jest rozwiązaniem? Najlepiej gdybyś wybrała się do dietetyka. On ułoży dla Ciebie dobry program odchudzania. Ja uważam, że ścisłe diety, tym bardziej w Twoim wieku są niewskazane. To co możesz zrobić to podzielić swój dzień na 5 części. W każdej z nich zjadasz mały posiłek. Postaraj się w jednym tygodniu zrezygnować z potraw smażonych. Jeżeli Ci się uda, to w kolejnym zrezygnuj ze słodkich napojów gazowanych. W każdym kolejnym tygodniu, wykluczaj kolejną rzecz, która jest niezdrowa. W Twoim jadłospisie powinny przeważać produkty zbożowe, warzywa, chudy nabiał.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta