Dieta dla 15-latka z nadwagą i nadciśnieniem [Porada eksperta]

2014-10-31 20:37

Mam 15 lat i chcę schudnąć 20-30 kg, ważę 105 kg. Jakie ćwiczenia i dietę mam stosować i ile mi to zajmie? Jem 2 pośiki dziennie: rano moje śniadanie składa się z płatków kukurydzianych, a mój obiad to np. ziemniaki, kotlety, jakaś zupa i nieraz wieczorami jakieś przekąski, czyli kromka chleba, jakiś owoc itp. Mało się ruszam, jeżdżę rowerem do szkoły i z powrotem, czyli jakieś 3 km.  Na WF-ie rzadko ćwiczę. Wszystkie obiady u mnie w domu są smażone na smalcu. Słodkiego nie jadam. Choruję na astmę i mam też problemy z ciśnieniem. Chciałbym schudnąć i potrzebuję rady od kogoś, kto naprawdę mi pomoże. Moja mama byłaby w stanie przygotowywać specjalne posiłki dla mnie. Jakie posiłki Pani sugeruje i jakie ćwiczenia? Z góry dziękuję!

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Rafał! Super, że jeździsz codziennie do szkoły rowerem. Naprawdę gratuluję! Tak trzymaj.

Jest kilka podstawowych zasad żywieniowych, które warto wprowadzić. Zacznij od spożywania (nawet jak nie jesteś głodny) 5 posiłków dziennie, spożywanych co ok. 3 godziny. Jak to zrobić? Spójrz na swój plan zajęć. Zobacz, kiedy wypadają Ci przerwy i dobrze to zaplanuj. Musisz jeść w szkole, nawet jak nie lubisz. Postaraj się dać radę.

Proszę, aby mama wykluczyła z Twojej diety: ryż biały, makaron biały, mięso wieprzowe, wszystkie potrawy smażone, zasmażki, potrawy mączne typu kładzione, pyzy, pierogi. W zamian proponuję Ci: kaszę gryczaną, ryż brązowy, makaron razowy, chleb graham, kurczaka, indyka, ryby, wszystkie warzywa.

Owoce jadaj rano i w szkole. Możesz jeść kanapki, surówki, owsianki z otrębami z jogurtem naturalnym i świeżymi owocami. Życzę Ci powodzenia i dużo wytrwałości.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta