Dieta dla 17-latki z nadwagą [Porada eksperta]

2014-10-29 15:49

Mam 17 lat, 175 cm wzrostu i 30 kilo nadwagi. Od dziecka byłam otyła i stosowałam dużo diet bez skutku. Nie jem rzeczy typu fast food i ćwiczę sztuki walki raz w tygodniu, ale zdarza mi się sięgać po słodycze. Chodzę do szkoły, co oznacza że dużo czasu spędzam siedząc. Moje posiłki są dość regularne: śniadanie to zazwyczaj dwie kanapki, lunch to kanapka bądź sałatka, obiady są rożne (smażone też). Kolacja może być owocem tak samo jak i kanapką czy sałatka zależnie od mojego nastroju. Staram się unikać wysoko kalorycznych potraw, ale mieszkam z rodziną która lubi tradycyjną polską kuchnia, a ja rzadko gotuję. Nie wiem już co mam zrobić, jak się zmotywować i boje się że moja waga będzie wzrastać jeśli czegoś nie zrobię.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Zastanawiam się czy robiłaś podstawowe badania, tak aby wykluczyć otyłość wtórną. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedzieć, że odchudzasz się i jesteś aktywna fizycznie i chciałabyś sprawdzić czy wszystkie parametry medyczne masz w normie. Ważne, abyś zrobiła glukozę po obciążeniu i poziom prolaktyny oraz kortyzolu. Warto jest też sprawdzić pracę tarczycy i wykluczyć niedoczynność tarczycy. Przyjrzyj się również dokładniej, jak faktycznie często spożywasz słodycze. Zwykle są one małe objętościowo i możemy mieć poczucie, że wcale dużo nie zjedliśmy, jednak energetycznie są one wysokokaloryczne i zawierają dużą zawartość cukru i tłuszczu. Dodatkowo, pobudzają nam ochotę na słodkie. Spróbuj porozmawiać z rodziną. Powiedz im dlaczego tak ważne dla ciebie jest stracenie zbędnych kilogramów. Pamiętaj również, że aktywność fizyczna (60 minut dziennie), wykonywana 6 razy w tygodniu zdecydowanie przybliża cię do celu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta