Dieta dla dojrzałej kobiety z arytmią serca [Porada eksperta]

2014-12-18 11:07

Choruję na arytmię serca, mój wzrost to 150 cm, co pomoże mi schudnąć? Chciałabym jakieś porady, może dieta i ćwiczenia? Przebyte moje choroby to: wyrostek, usunięcie migdałów, usunięcie tarczycy.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Aby zredukować masę ciała należy ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez 60 minut (spacer, basen, fitness) i jeść odpowiednie produkty. Proponuję warzywa w każdej postaci, chudy nabiał oraz pełnoziarniste zboża. Swój plan dnia proszę podzielić na 5 posiłków. Śniadanie warto spożywać w ciągu 30 minut od obudzenia. Proponuję kaszę z warzywami zamiast tradycyjnych kanapek. Jeżeli ma pani dostęp do wysokiej jakości pieczywa, to można je również spożywać do 2 cienkich kromek dziennie. Warto łączyć w jednym posiłki albo warzywa i białko albo warzywa i produkty zbożowe. Wtedy strawność produktów jest największa. Ze względu na niski wzrost, należy kontrolować ilość spożywanych węglowodanów (w nadmiarze tuczą).

Jak kontrolować? Przede wszystkim kasze, pieczywo, makarony, ziemniaki mogą być spożywane 5 razy dziennie, ale bardzo symbolicznie. Porcja jak dla dziecka, czyli jeden ziemniak, łyżka kaszy, pół szklanki makaronu, kromka chleba. W ciągu dnia proszę spożyć 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw. Porcja mieści się w jednej dłoni. Ważne, aby spożywać różne warzywa i owoce. Z mięsa warto wybierać chude - drób, cielęcina i ryby. wielkość porcji to 100g. Proszę zminimalizować ilość smażonych posiłków do 1 w tygodniu. Na kolację może spożyć pani produkty nabiałowe z warzywami. Przykładowo: 60g twarogu z warzywami czy plaster sera, a jeżeli preferuje pani mięso, to chudą wędlinę. Warzyw proszę nie ograniczać. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się w ciągu dnia, warto dodać łyżeczkę oliwy z oliwek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta