Dieta dla dwunastolatki [Porada eksperta]

2013-04-04 20:52

Mam 12 lat, 162cm wzrostu i ważę 53kg. BMI mam chyba w normie. Nogi mam szczupłe, ale mam duży brzuch i "boczki". Do tego mam szerokie ramiona (trenowałam kiedyś pływanie) i szeroką klatkę piersiową (co nie oznacza, że mam duże piersi - wręcz przeciwnie). Nawet na buzi mam "pyzy". Chcę się zapytać jaka jest odpowiednia dieta dla kogoś w moim wieku, tak aby zgubić zbędne "ciałko". Nie jem dużo słodyczy i uwielbiam warzywa i owoce. Nie jem czerwonego mięsa.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Zuzia, najważniejszą zasadą jest zachowanie umiaru w jedzeniu. Nie powinnaś rezygnować z żadnych produktów. Spożywaj wszystko w mniejszych ilościach. Słodycze np. raz w tygodniu. Warzywa możesz spożywać bez ograniczeń. Jeżeli możesz poprosić, żeby potrawy przyrządzane dla Ciebie nie były smażone, dzienna kaloryczność diety obniży się nawet o 300 kcal (co stanowi jeden średni posiłek). Dodatkowo, zwiększając wysiłek fizyczny (spacer, rower, basen itd.), zaczniesz bez większych żywieniowych wyrzeczeń chudnąć. Codziennie powinnaś spożywać: chude mleko, chude produkty mleczne, jak np. ser biały, jogurty, chude mięso 3-4 razy w tygodniu, 2 razy w tygodniu ryby, owoce, warzywa, ciemne pieczywo, kaszę lub ryż czy makaron (do stosowania na przemian). Pamiętaj też, zeby dieta była urozmaicona (nie jedz ciągle tych samych warzyw i owoców). Każdego dnia wypijaj 2 litry płynów, a najlepiej wody mineralnej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta