Dieta dla nastolatki [Porada eksperta]

2013-03-12 19:34

Mam 13 lat, 166 cm wzrostu i ważę 70 kilo. Chciałam zapytać, jaką dietę mogłabym stosować, aby schudnąć conajmniej 5 kilogramów. Moje dania wyglądają mniej więcej tak: rano nie jem śniadania , w szkole jem 2 kanapki z serem białym ok. godziny 10.00, obiad jem ok. godziny 15.00, zazwyczaj ziemniaki, kotlet i mizeria z ogórków. Potem jem jakąś przekąskę, a na koniec, tak ok. godziny 19.00- 20.00 jem 2 kanapki albo płatki.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj! Twoja masa ciała wykracza poza należną masę ciała dziewczynek w Twoim wieku, czyli możesz rozpocząć odchudzanie. Ważne, abyś nie rozpoczynała diety wybranej z internetu lub gazety bez konsultacji z dietetykiem lub pediatrą. Jeżeli nie masz takiej możliwości, proponuję Ci, żebyś zapoznała się z podstawowymi zasadami żywienia. Niewłaściwe odchudzanie powoduje, że w bardzo szybkim czasie po jego zakończeniu, ludzie tyją i to znacznie więcej niż ważyli przed dietą. Aby schudnąć 5 kg potrzebujesz około 5-10 tygodni. Wszystkie diety, które obiecują Ci ubytek masy ciała ok. 10 kg w 2 tygodnie, mówią nieprawdę. Tłuszcz zaczyna spalać się dopiero w 4-5 dobie. Wszystko, co tracisz na początku, to woda i oczyszczenie jelit. Zaplanuj swój dzień na 5 lub 6 małych posiłków. Staraj się, aby w każdym były warzywa. 2 małe posiłki z owoców podczas odchudzania wystarczą. Jeżeli nie chcesz odczuwać głodu przez dłuższy czas dodawaj do każdego posiłku błonnik pokarmowy. Opóźnia on wchłanianie węglowodanów, więc i głód wyczuwalny jest później. Błonnik znajdziesz w produktach pełnoziarnistych takich jak chleb pełnoziarnisty, kasza gryczana lub w warzywach, chociaż tam w znacznie mniejszej ilości. Te produkty, których powinnaś unikać to słodycze, tłuste mięso, smażone potrawy, kolorowe napoje. Produkty, które powinny pojawiać się w Twoim menu najczęściej to: sałata, pomidor, ogórek, papryka, rzodkiewki, kalarepa, bakłażan, jabłka, pomarańczki, ryba morska bez skóry, drób bez skóry, produkty zbożowe, chude mleko, oliwa z oliwek 2x dziennie, jaja, ser biały chudy i dużo wody. Każde odchudzanie bez wykonywania regularnej aktywności fizycznej nie przyniesie trwałych efektów. Organizm przyzwyczai się szybko do danej podaży energii z diety i przestanie chudnąć. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają metabolizm i tłuszcz jest spalany zdecydowanie dłużej. Wyszukując odpowiedniej diety dla siebie, kieruj się produktami, które wymieniłam. Na naszej stronie poradnikzdrowie.pl jest zakładka "diety", z której warto skorzystać. Jadłospis, który podałaś, warto zmodyfikować. Po pierwsze, zawsze zaczynaj dzień od śniadania nawet jak nie jesteś głodna. Im więcej zjesz rano, tym mniej głodna będziesz wieczorem. Jedzenie rano daje energię na kilka godzin i ułatwia odchudzanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta