Czy do wakacji zdążę schudnąć? [Porada eksperta]

2013-04-07 11:46

Mam 14 lat, 160 cm wzrostu i ważę 78kg. Źle się z tym czuję. Chciałabym schudnąć. Powoli waga zaczyna mi spadać ale to naprawdę bardzo powoli. Najbardziej chciałabym schudnąć z łydek, ud, brzucha i rąk. Czy możliwe jest, że do wakacji schudnę 10 kg?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bardzo dobrze, że z każdym dniem stajesz się coraz lżejsza. Im wolniej się odchudzasz, tym większa szansa na sukces. Organizm nie lubi drastycznych zmian i sprzeciwia się. Powstaje bardzo szybko "efekt jo-jo". Z tego co piszesz, nadwaga przeszkadza Ci w każdym miejscu. Trzeba koniecznie połączyć twoje odżywianie z aktywnością fizyczną i wtedy możliwe że schudniesz ok. 6 kg do końca roku szkolnego. Jeżeli będziesz chciała to zrobić szybciej, to twoje ciało, owszem, będzie się zmniejszało, ale tłuszcz zostanie. Zaczniesz się odwadniać i spalać własne mięśnie. Twoje ciało będzie miękkie i słabe, a to dla zdrowia też nie jest najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że serce to też mięsień. Jeżeli chudniesz powoli - rozumiem to jako ok. 0,5-1kg na tydzień to bardzo dobrze. Jeżeli wolniej, zastanów się gdzie możesz popełniać błąd?
Podstawowe zasady jakie powinnaś zastosować i przekazać je dorosłym, z którymi mieszkasz to: spożywanie posiłków co ok. 3 godziny, małe porcje, bardzo dużo warzyw, codziennie 2 porcje owoców i co najmniej 2 posiłki z pełnowartościowym białkiem. Białko to znajdziesz w mleku 1,5%, serach białych, jogurtach naturalnych, kefirach lub maślankach. Zrezygnuj ze słodyczy i potraw smażonych. Poproś dorosłych, aby do warzyw dodawali ci łyżkę oliwy z oliwek, a kanapki smarowali cienko margaryną.

Kaloryczność dań łatwo obliczysz z pomocą Licznika kalorii

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta