Dieta odchudzająca dla 17-latka [Porada eksperta]

2013-10-30 12:25

Mam 17 lat i mam problem z nadwagą. Mam 187 cm wzrostu i ważę 90 kg. Chciałbym schudnąć. Moja otyłość zaczęła się już w dzieciństwie (leki na astmę i alergię, ale już nie mam ani astmy, ani alergii). Co prawda, schudłem już dużo, ale zatrzymałem się w tej wadze. Chciałbym schudnąć, ponieważ mam kompleksy i czasami ta nadwaga mi przeszkadza w bieganiu (szybko się męczę). Bardzo proszę o rzeczy, których unikać, a które powinny się pojawić w mojej diecie. Jakie śniadania robić do szkoły? Z góry dziękuję.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć! Czy lekarz alergolog powiedział Ci, że przytyłeś przez leki stosowane na astmę? Może przyczyny Twojej otyłości wynikają również z innych źródeł?

Piszę o tym, ponieważ samo zastosowanie się do zaleceń, listy produktów zalecanych i przeciwwskazanych, może nie wystarczyć w leczeniu nadwagi. Chciałabym, abyś przyjrzał się sobie i wypisał na kartce dlaczego tyłeś. To Twoja czarna lista nawyków żywieniowych.

Pamiętaj, że nawyk to czynność powtarzana kilka lub kilkanaście razy i trudno ją zmienić. Napisz obok tej listy, jak chcesz sobie poradzić z tymi nawykami, w momencie kryzysowym i noś ją w miarę możliwości zawsze przy sobie. Jak dopadnie Cię kryzys, to skorzystaj z niej.

Odpowiadając na Twoje pytanie, warto unikać: słodyczy, żywności "fast food", słodkich produktów mlecznych, smażonych posiłków, jedzenia przed TV i przy komputerze, biernego stylu życia, jedzenia aż odczujesz przejedzenie.

W Twojej diecie powinny pojawić się: regularne posiłki, spożywane mniej więcej co 3 godziny, małe porcje, jak najbardziej naturalne produkty, rozłożenie produktów zgodnie z zasadami Piramidy Żywieniowej (izz.waw.pl).

Pamiętaj, że woda i sport po pewnym czasie stają się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi i dzięki nim odnosisz sukcesy w walce ze zbędnymi kilogramami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta