Dieta po ciąży [Porada eksperta]

2013-03-13 18:11

Witam. Mam 23 lata i 145 cm wzrostu. Wychowuję 18 miesięczną córkę. Moja waga po ciąży wynosi teraz 76 kilo. Próbowałam różnych diet m.in. dieta Dukana, ale nic nie pomagała. Nie wiem co mam zrobić by pozbyć się zbędnych kilogramów z brzucha i ud. Proszę o pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam! Odchudzanie osób o niższym wzroście jest utrudnione, ponieważ ich metabolizm jest niższy niż wysokich i z natury potrzebują mniej kalorii do życia. Proponuję połączyć 3 elementy jakimi są: ścisła dieta zbilansowana, regularny wysiłek fizyczny oraz wsparcie osób trzecich. Zbilansowana dieta polega na dostarczaniu wszystkich grup produktów spożywczych, w określonych proporcjach. Do grup tych należą: mleko i zamienniki, mięso i zamienniki, jajka, warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, tłuszcze (mała ilość -1-2 łyżki z przewagą roślinnych), orzechy, strączkowe warzywa, minimalna ilość cukru jak np. łyżeczka miodu i oczywiście dużo wody. Pani porcje powinny być naprawdę bardzo małe i mieścić się na małym talerzu deserowym. Na talerzu zawsze mają przeważać warzywa i chude produkty. Warto robić przerwy ok. 2,5-3 godziny, a pomiędzy pić tylko wodę. Wiem, że przy dziecku jest dużo aktywności, jednak jeśli chcemy się pozbyć tłuszczu, wysiłek powinien trwać ok. 1 godziny. Trzeba się spocić, ale nie mieć zadyszki. Ja jestem zwolenniczką biegania, marszy w połączeniu z siłownią i sztukami walki. Ćwiczenie z dzieckiem może okazać się również ciekawym doświadczeniem. Dużym błędem, który może Panią gubić jest dojadanie po dziecku. Niektóre produkty, jak niedojedzone kaszki, końcówki bananów, biszkoptów i soczków to zmora dla młodych mam. Proponuję również, aby Pani jadłospis nie był monotonny, bo wtedy łatwiej przyjdzie zaprzestanie stosowania go. Jeśli chodzi o wsparcie to warto posiadać takie zaplecze. Przychodzą momenty kiedy nie dajemy rady i chcemy zrezygnować. Wtedy warto mieć kogoś kto nas zmotywuje. Można uprzedzić daną osobę, że stanowi dla nas wsparcie i czy będziemy mogli liczyć na nią w trudnych chwilach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta