Dieta przy cukrzycy typu II [Porada eksperta]

2013-10-29 15:50

Od 2 lat mam cukrzycę typu 2 i teraz mam problem. Miałam operowany kręgosłup, po 2 tygodniach otworzyła mi się jedna rana, byłam znowu przez miesiąc w szpitalu, dlatego, że wciąż mi wyciekała krew z ropą. Miałam założony taki aparat, który czyścił mi tę ranę. Po miesiącu ją zaszyto, a po 10 dniach ściągnięto szew. Teraz znowu mam tam taką małą dziurkę, wielkości łepka od zapałki. Stosuję dietę, ale nie wiem, jaka dieta byłaby najlepsza. Proszę o dobrą i skuteczna dietę. Mam 42 lata, nadwagę (ważę 107 kg).

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nie wiem, ile ma Pani wzrostu, ale domyślam się, że ok. 30 kg jest do zrzucenia. Koniecznie proszę udać się do specjalisty, nawet jeżeli nie obserwuje Pani wycieku ropy z rany.

Prawidłowa dieta w Pani sytuacji powinna składać się z 5-6 małych posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja.

Pierwszy posiłek proszę spożywać jak najszybciej po przebudzeniu (nawet jeżeli nie odczuwa Pani głodu), a ostatni proszę kończyć ok. 3 godziny przed snem.

W czterech posiłkach mają znaleźć się warzywa - 200g na każdy posiłek. Jeden z posiłków, podwieczorek powinny stanowić owoce do 200g liczone ze skórką. Aby nie odczuwała Pani głodu, proszę do każdego posiłku dołożyć do wyboru: kromkę chleba pełnoziarnistego ok. 30g lub kaszę gryczaną/makaron razowy/ryż pełnoziarnisty 35g suchej masy, czyli przed ugotowaniem, płatki owsiane 30g (3 płaskie łyżki).

Jeżeli chodzi o nabiał, proszę wybierać chudy, to samo dotyczy mięsa i ryb. Białko zwierzęce wystarczy spożywać w 2 porcjach dziennie i 2 porcje nabiału.

Proponuję Pani chude ryby, więc niezbędna jest suplmentacja diety w kwasy omega-3 (tran). Tłuszcze ograniczamy do 1,5 łyżki oliwy na surowo i 1/2 łyżeczki masła lub majonezu.

Co drugi dzień warto dołożyć do śniadania pestki słonecznika, dyni, migdały. Do prawidłowego odchudzania w cukrzycy (i nie tylko) niezbędne jest uzupełnianie płynów: na każdy posiłek 200 ml wody, jedna zupa 250 ml dziennie, pomiędzy posiłkami 150-200 ml wody, dodatkowo 1 kawa i 1 herbata bez cukru.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta