Dieta przy padaczce, nadwadze, wysokim cholesterolu [Porada eksperta]

2014-09-18 15:40

Mam 33 lata, jestem osobą leczącą się od 4 lat na lekkie napady padaczkowe i przyjmuję lek neurotop retard 300 (1 tabletka raz dziennie). Mam 163cm wzrostu i ważę 70kg. Wiem, że mam nadwagę, ale jest mi bardzo trudno ustalić sobie indywidualne menu na dzień. Potrzebuję zaleceń, abym schudła z efektem. Mam ciągły problem ze zgubieniem tej nadwagi, mimo że wynki mam dobre. Oprócz tego mam wysoki poziom cholesterolu, jego wynik to 287. Zastanawiam się także, czy ten lek, który przyjmuje nie wpływa na jego wynik? Moje jedzenie nie jest przecież tak tłuste. Czy mogę liczyć na jakieś informacje na swój temat, co powinnam robić i jak postępować, aby pojawiły się efekty odchudzania i poprawiło się moje samopoczucie? Czy mogę liczyć na ustalenie indywidualnej diety?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Lek, który Pani bierze może wpływać na przyrost masy ciała. Zależy to od pacjenta. Ogólnie w diecie przy padaczce zaleca się dietę, która wywołuję ketozę w organizmie, jest to dieta ketogenna. Spożywa się więcej tłuszczu i mniej białek i węglowodanów.

Jeżeli dodatkowo chciałaby Pani zredukować kilogramy, może Pani zastosować odchudzającą dietę ketonową, ale tylko pod opieką lekarza. To, co może zrobić Pani sama to wyznaczyć kilka posiłków, które spożywać będzie Pani co 3 godziny, do ok. godziny 18.00-19.00 Porcje powinny mieścić się na małych talerzach i być jak najmniej przetworzone przez człowieka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta