Dieta zdrowej nastolatki [Porada eksperta]

2013-04-07 14:06

Jak powinna wyglądać dieta zdrowej nastolatki? Nie mam pojęcia, jak się zdrowo odżywiać. Mam 15 lat.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Rozsądne odżywiania to przede wszystkim regularne (co 2,5-3 godz.) posiłki i małe porcje. Regularność posiłków jest ważna, aby poziom cukru we krwi był na stałym poziomie. Jego wahania wpływają na Twoją koncentrację, samopoczucie i uczucie głodu. Pij dużo wodę, ale możesz pić również owocową herbatę, sporadycznie kawę, soki warzywne czy soki owocowe wyciskane.
Planując swój jadłospis, najlepiej będzie jak zapoznasz się z zasadami piramidy żywieniowej, która znajduje się na stronie poradnikzdrowie.pl. Podstawą tej piramidy jest aktywność fizyczna. Następnie u jej podstawy są produkty zbożowe: kasze gruboziarniste, pieczywo ciemne (ale nie te z dodatkiem karmelu), makaron razowy, ryż ciemny, ryż dziki. Te produkty dadzą Ci energii na kilka godzin i dostarczą cennych składników mineralnych i witamin. Zawsze powinny znaleźć się w Twoim śniadaniu i w co najmniej 2 jeszcze posiłkach. Warzywa należy spożywać do każdego posiłku. Ich (oprócz strączkowych typu groch, fasola) nie musisz ograniczać. Jedz owoce nawet 4 porcje dziennie (jeśli masz nadwagę to 2). Dodawaj oliwę z oliwek do surówek. Dzięki niej lepiej wchłaniają się witaminy. Jeżeli wykluczysz tłuszcz z diety to rozregulujesz swoją gospodarkę hormonalną i zaczniesz tyć. Ograniczyć do minimum należy tłuszcz zwierzęcy - smalec, masło, tłuste wieprzowe mięso, tłusty nabiał. Kolejny ważny składnik dobrej diety to mleko max. 2% tłuszczu. To bomba wapnia, witamin i minerałów. Potrzebujesz 2 szklanek dziennie. Możesz je wymieniać z jogurtem naturalnym, serami chudymi, kefirami czy maślanką. Mięso i ryby to max. 2 porcje dziennie. Najważniejsze, żeby były świeże, a ryby głównie morskie np. łosoś i niesmażone. Ryby morskie zawierają kwasy omega-3, bardzo, które mają same zalety. Gdy usmażymy rybę tracą swoje właściwości.  Dobra dieta zawiera jajka i to dużo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta