Diety nie działają - jak może schudnąć wysoka 16-latka z nadwagą? [Porada eksperta]

2015-02-10 10:07

Mam 16 lat i ważę 89 kg przy wzroście 182 cm. Bardzo chciałabym schudnąć do wakacji, ale niestety nie wiem jak. Wszelkie diety, które znajdowałam w internecie, nie pomagały. Wręcz przeciwnie - powstawał efekt jojo. Czy mogłaby mi pani rozpisać jakąś dietę lub pomóc w inny sposób?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wyznaczanie celów w odchudzaniu
  2. Zasadny pomocne w odchudzaniu

Jeśli diety nie działają, to nie ma sensu pisać kolejnej. Dobrze, że nie rezygnujesz i podejmujesz kolejny krok. Zastanawiam się tylko, dlaczego diety na ciebie nie działają? Czy trudno ci przygotowywać posiłki czy może zwyczajnie jesteś głodna? Niektóre diety są faktycznie ciężkie i nikt nie powinien ich stosować.

Jeżeli kiedykolwiek będziesz chciała stosować dietę, to polecam ci tę opartą na indeksie glikemicznym Michaela Montignaca, SLIM FOOD Nutrivi albo dietę śródziemnomorską. Poświęć czas na każdą, poczytaj o niej i sprawdź, która najbardziej Ci pasuje.

Wyznaczanie celów w odchudzaniu

A co możesz zrobić bez diety? Wyznacz sobie swój pierwszy cel. Taki, z którego będziesz mogła się cieszyć i zmotywuje cię do dalszej pracy nad swoją sylwetką. Mogą to być pierwsze 3kg lub 5 dni, podczas których będziesz codziennie ćwiczyć ok. 30 minut. To będą twoje pierwsze małe sukcesy. Kup zeszyt (piękny, jedyny w swoim rodzaju) i długopis lub pióro do robienia notatek w drodze do celu. Na 1, 2 i 3 stronie opisz najdokładniej jak potrafisz, co będzie, jak osiągniesz wymarzoną sylwetkę. Co będziesz czuć, robić, jak będziesz się zachowywać. Co zmieni się na lepsze. Pisz jak najwięcej. Potem przeczytaj to, co napisałaś. Potem zamknij oczy i wyobraź sobie to wszystko. To, co poczujesz po zrobieniu tych czynności (prawdopodobnie w swoim brzuchu), to chęć do działania. Ważne uwaga! Każdego dnia rano i wieczorem wyznacz sobie po 5 minut na czytanie i wizualizację swojego celu. Im częściej będziesz to robić, tym szybciej i łatwiej osiągniesz swój cel. Na 4 kartce opisz to, co jest dzisiaj. Określ swoją masę ciała, zmierz się w obwodach, oznacz swój nastrój. Na kolejnej kartce napisz, co chcesz zrobić w tym tygodniu, aby zbliżyć się do swojego celu (kartki 1,2 i 3).

Zasadny pomocne w odchudzaniu

Pamiętaj, że TYLKO (moim zdaniem) małymi kroczkami osiągniesz swój cel. Nie oczekuj, że w tydzień schudniesz 6 kg. Daj sobie na cały proces 2 miesiące. Jednak ciesz się z osiągniętych celów tygodniowych. Aby wyznaczać takie cele, zrób listę rzeczy, które chcesz zmienić. Jedzenie regularne, picie wody, spożywanie warzyw i owoców itd.

Aby sprawdzić, co warto zmienić, żeby schudnąć bez diety, trzeba wiedzieć, co robi się nie do końca dobrze. Odsyłam cię do zasad żywieniowych, które możesz pobrać ze strony IŻŻ. Tam są konwencjonalne zasady, jednak ich wprowadzenie przyczyni się do redukcji masy ciała. Przykładowo. Jeżeli chcesz zacząć jeść śniadania, zapisz to w swoim dzienniczku, np. Od dzisiaj jem śniadania codziennie o 7.00, a w weekendy o 9.00. Dzień wcześniej sprawdzam, czy mam potrzebne składniki. Po 7 dniach jestem z siebie dumna, że zrealizowałam cel! Potem możesz wprowadzać kolejny i kolejny. To właśnie metoda małych kroków. Bezpieczna, skuteczna i bez głodu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta