Jadłospis dla 15-latki: ile jeść kalorii dziennie? [Porada eksperta]

2014-10-30 10:01

Mam 15 lat, wzrostu 163 cm i ważę 64 kg. Chciałam zwrócić się z prośbą o odpowiedzenie na moje pytania: kiedy i ile razy w miesiącu mogę jeść cheap meal? Ile jeść kcal dzienne? Gołąbki, pierogi, krokiety, naleśniki - jeść czy nie? Gotowy kisiel i budyń - jeść czy nie? Co najlepiej jeść na obiad (niezbyt drogiego)?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jedź cheap meal wtedy, kiedy nie możesz sama przygotować odżywczego posiłku w domu. Im częściej będziesz wybierała przetworzone jedzenie, tym bardziej będziesz się do niego przyzwyczajać i zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń metabolicznych w twoim organizmie, takich jak np. cukrzyca II stopnia. Ilość spożywanych przez ciebie kalorii zależy od twojej aktywności fizycznej. Mając taką informację można w przybliżeniu podać twoje zapotrzebowanie energetyczne. Średnio powinnaś przyjmować 2000 kcal, jednak to bardzo uśredniony wynik.

Wymieniłaś kilka produktów spożywczych i pytasz czy jeść. Jeśli lubisz, to czemu nie? To co mogę zasugerować to to, abyś potrawy z dużą zawartością mąki spożywała 1 raz w tygodniu. Jeżeli w twoich gołąbkach jest wieprzowina, zamień ją na chude mięso drobiowe lub cielęcinę, a ryż biały na brązowy. Z tłustego gołąbka powstaje odżywczy obiad. Gotowy kisieli, budyń są formą słodyczy. Jeżeli masz ochotę i byłaś aktywna fizycznie danego dnia, to możesz sobie pozwolić na 100 g porcję tych słodkości. Na obiad najlepiej jeść warzywa - różne z chudym miesem lub rybą i porcją produktów zbożowych. Dobrym i tanim rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowym są zupy. Możesz jeść wszystkie warzywne bez mięsa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta