Jak efektywnie i szybko schudnąć? [Porada eksperta]

2013-03-28 13:03

Mam 13 lat, 168 cm wzrostu i ważę 69,3 kg. Chciałabym efektywnie schudnąć. Najbardziej z brzucha i ud.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Efektywnie i szybko? Jak ja bym chciała znać ten sposób i chyba miliony ludzi na świecie. Bardzo chciałabym Ci dać tą odpowiedź, ale niestety, jeżeli chcesz schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu, nie możesz odchudzać się szybko. Tłuszcz nie spala się szybko. Spalanie, intensywne spalanie rozpoczyna się w 4-5 dobie. Wszystko co tracisz w pierwszych dniach to woda, zapasy (odbudowujące się) glikogenu, trochę białek.

Co możesz zrobić, żeby spalać 1 kg na tydzień? Zakładając, że ćwiczysz 3 razy w tygodniu bardzo intensywnie, potrzebujesz do życia ok. 2600 kcal. Jeżeli odejmę każdego dnia od tej kaloryczności 1000 kcal, to po 7 dniach jest o 7000 kcal mniej. Co to znaczy? 1 kg tłuszczu waży 7000 kcal. Wynika z tego, że jak będziesz na diecie 1600 kcal, schudniesz ok. 1 kg na tydzień. Może przejść Ci przez myśl, że gdy będziesz jadła jeszcze mniej, to schudniesz więcej. Tak może być, ale niestety kosztem zdrowia i białka wewnątrzustrojowego (mięśnie, narządy wewnętrzne). Chyba nie o to Ci chodzi?

Spalanie mięśni powoduje, że ciało staje się wiotkie. Aby spalić tłuszcz na udach i brzuchu proponuję Ci 2 rzeczy. Po pierwsze, intensywny marsz 5 razy w tygodniu, a w miarę jak poprawisz kondycję, wolne biegi. Czas trwania tych ćwiczeń to 60 minut codziennie przed posiłkiem i 7 razy w tygodniu brzuszki. Znajdź w internecie jak powinno się robić brzuszki i od ilu serii powinnaś zacząć. Kiedy podczas brzuszków pojawi się ból (ale niewynikający ze złego ćwiczenia) to zaciśnij zęby i zrób jeszcze 5 powtórzeń.

Dieta odchudzająca nastolatki powinna być bardzo dobrze zbilansowana, ponieważ organizm jest w momencie rozwoju. Powinnaś zgłosić się do dietetyka w swoim mieście, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Nie daj się oszukać dietą cud. One działają, ale 2 tygodnie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta