Jak kontrolować odchudzanie? [Porada eksperta]

2013-04-21 17:13

Mam 16 lat, 160 cm i .. 60 kg. W ciągu tego roku szczególnie przytyłam, gdyż starałam się jeść regularnie, a w rzeczywistości jednak jadłam o wiele za dużo. Proszę pilnie o pomoc, bo z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej, obawiam się, że w niedługim czasie mogę wrócić do nadwagi sprzed lat. Proszę o radę, jak się do tego zabrać, motywować i ile powinnam kalorii spożywać dziennie. Chciałabym dojść do wagi 51 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj! Powinnaś spożywać ok. 1000kcal i regularnie ćwiczyć, co najmniej 4 razy w tygodniu. Jak się do tego zabrać? Wybierz jadłospis z naszej strony www.poradnikzdrowie.pl i zrób odpowiednie zakupy spożywcze. Zastanów się, czy najbliższe tygodnie, to odpowiedni moment na odchudzanie. Jeżeli szykują Ci się różne imprezy, wyjazdy itp, to ciężko Ci będzie wytrwać przy ścisłym jadłospisie. Stwórz sobie dokładny plan i zapisz go w specjalnym zapisz go w specjalnym zeszycie. Już wiesz ile chce schudnąć. Pytanie, ile czasu sobie dajesz, aby zrzucić te 10kg. Kolejna rzecz, którą warto zapisać to informacja, jak chcesz osiągnąć swój cel? Czy chcesz zastosować tylko dietę i ćwiczenia, czy może chcesz kupić książkę dotyczącą prawidłowego żywienia lub może chcesz znaleźć "bratnią duszę", która będzie odchudzała się razem z Tobą. Odpowiedz sobie również na pytanie - czego się najbardziej obawiasz? Co może Ci przeszkodzić w Twojej drodze do celu i jak sobie będziesz z tym radzić? Piszesz również o motywacji. Myślę, że właśnie taki konkretny plan i cieszenie się czy nagradzanie za każdy stracony kilogram, może być bardzo motywujące.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta