Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie i skutecznie schudnąć? [Porada eksperta]

2014-12-19 17:15

Mam problem z określeniem prawidłowego zapotrzebowania kalorycznego oraz z brakiem efektów odchudzania. Na co dzień pracuję 6 h na stojąco jako dermokonsultantka, przez 30-35 minut jeżdżę na rowerku stacjonarnym bądź ćwiczę na siłowni (ABS, spinning), potem często gdzieś wychodzę, chodzę na spotkania etc. Od lipca jestem weganką, w ciągu dnia narzuciłam sobie 1500 kcal, rzadko 1600, choć zdarzyło mi się w ostatnim miesiącu przekroczyć kaloryczność do 2700-2800 kcal (niekontrolowany cheat day). Jem objętościowo dużo, ale kalorii się trzymam i widzę, że zamiast utrzymywać w miarę niski poziom tkanki tłuszczowej nie dzieje się nic abo nawet odwrotnie. Jak ponownie rozruszać metabolizm, bo czuję, że organizm ma problem z trawieniem, szybko marznę, stała temperatura 35,5-6 stopnia. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Marto, aby stwierdzić, czy kaloryczność, którą Pani sobie wyznaczyła jest odpowiednia, należy obliczyć, jakie jest Pani zapotrzebowanie energetyczne. Nie podała Pani swojego wzrostu, wieku, masy ciała, więc podam Pani ogólny wzór, dzięki któremu sprawdzimy, czy dobrana kaloryczność jest dobra: PPM = 655,1 + (9,563xW) + (1,85xH) - (4,676xA), gdzie W to masa ciała, H to wzrost, A to wiek. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez tzw. współczynnik aktywności fizycznej, dzięki któremu ostatecznie otrzymamy wynik. W Pani przypadku współczynnik ten wynosi 1,5. Jeżeli Pani zapotrzebowanie wyszło mniejsze niż 1500 kcal, nie będzie Pani chudła, jeżeli powyżej 2000 kcal powinna Pani redukować ok. 0,5 kg tygodniowo.

Zastanawiam się, czy pani wegańska dieta jest dobrze zbilansowana. Spożywanie na noc dużej ilości roślin strączkowych lub węglowodanów będzie utrudniało redukcję. Ważne, aby białko zwierzęce zastąpić w odpowiedni sposób białkiem roślinnym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta