Jak odchudzić się z ograniczoną mozliwością ćwiczeń? [Porada eksperta]

2013-04-05 2:03

Witam serdecznie! Proszę o radę, jak schudnąć, jeżeli mam wadę serca i ćwiczenia fizyczne sprawiają mi wiele trudu, odżywiam się zdrowo i dość regularnie, lecz przy moim wzroście 156cm i wadze 56 kg nie czuję się dobrze, chciałabym schudnąć do 50 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam Pani Kamilo! Nie wiem jaką ma Pani wadę i czy ma Pani zupełny zakaz na wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej przez lekarza? Często aktywność fizyczna podczas odchudzania kojarzy się z intensywnymi ćwiczeniami. To jednak błędne przekonanie. Najważniejsze jest to, żeby ruszać się regularnie. Proponowałabym Pani marsze trwające ok. 20 minut na początek, aż z czasem dojdzie Pani do 50 minut. Marsz powinien być na początku umiarkowany, a potem szybszy, tak aby nie doprowadzić do zadyszki. Bardzo popularny jest również nordic walking - chodzenie z kijami. Warto spytać lekarza czy ta forma aktywności jest dla Pani odpowiednia. Proszę jednak pamiętać o tym, aby pierwsze kilka lekcji wziąć z trenerem. Piszę o aktywności fizycznej, ponieważ sama dieta czy odpowiednie odżywianie nie wystarczy, jeżeli chce Pani zredukować kilka kilogramów. Organizm przyzwyczaja się do małej kaloryczności i po prostu po jakimś czasie nie chudnie. Dodatkowo z wiekiem potrzebujemy o kilkanaście % mniej kalorii do życia, bo metabolizm delikatnie spowalnia. Tylko regularny ruch możWitam Pani Kamilo! Nie wiem jaką ma Pani wadę i czy ma Pani zupełny zakaz na wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej przez lekarza? Często aktywność fizyczna podczas odchudzania kojarzy się z intensywnymi ćwiczeniami. To jednak błędne przekonanie. Najważniejsze jest to, żeby ruszać się regularnie. Proponowałabym Pani marsze trwające ok. 20 minut na początek, aż z czasem dojdzie Pani do 50 minut. Marsz powinien być na początku umiarkowany, a potem szybszy, tak aby nie doprowadzić do zadyszki. Bardzo popularny jest również nordic walking - chodzenie z kijami. Warto spytać lekarza czy ta forma aktywności jest dla Pani odpowiednia. Proszę jednak pamiętać o tym, aby pierwsze kilka lekcji wziąć z trenerem. Piszę o aktywności fizycznej, ponieważ sama dieta czy odpowiednie odżywianie nie wystarczy, jeżeli chce Pani zredukować kilka kilogramów. Organizm przyzwyczaja się do małej kaloryczności i po prostu po jakimś czasie nie chudnie. Tylko regularny ruch może wpłynąć na to fizjologiczne zjawisko. Pisze Pani, że odżywia się zdrowo. Nie wiem dokładnie co to oznacza dla Pani zdrowo, jednak jeżeli jest zdrowo to co tu zmieniać. Zasady, które ja rekomenduję to zasady racjonalnego odżywiania, które dostępne są na naszej stronie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta