Jak schudnąć 6 kilogramów w dwa miesiące? [Porada eksperta]

2014-03-11 14:11

Mam 43 lata, ważę 66 kilo i mierzę 159 cm wzrostu. Choruję na zespół Sjörgena. Bardzo bym chciała schudnąć 6 kilogramów i w związku z tym proszę o wskazówki. Co i kiedy powinnam jeść? Jakie ćwiczenia Pani zaleca?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Proponuję Pani zwiększyć ilość białka (ser biały chudy, chude mięso, jaja) i zmniejszyć ilość węglowodanów (owoce i produkty zbożowe) oraz wykluczyć tłuszcz widoczny (zostaje tylko łyżka oliwy na dzień). Taki schemat żywienia może być realizowany tylko przez miesiąc, ponieważ odbiega od zaleceń z piramidy żywieniowej.

Proponuję również podzielić dzień na 5 posiłków. Pierwszy należy zjeść w ciągu 30 minut o obudzenia, a ostatni na 3 godziny przed zaśnięciem (chyba, że pracuje Pani do późna, to 2 godziny przed snem). Posiłki spożywa Pani tylko w wyznaczonych porach co ok. 3 godziny.

W każdym posiłku jest białko do wyboru: 1 jajko / 100 g chudego mięsa / 150 g ryby / 80 g sera białego chudego / 150 g jogurtu naturalnego bez cukru. Do każdego posiłku dodaje Pani dowolną ilość warzyw, wykluczając: gotowane buraki i marchew, warzywa strączkowe. Do picia woda. Najlepiej szklanka co pół godziny. Może Pani przez ten miesiąc dosalać i stosować ulubione przyprawy.

Po tym czasie, w drugim miesiącu, proszę dołożyć do śniadania i podwieczorka jeden mały owoc o wadze ok. 80-100 g (bez bananów i winogron) oraz jedną kromkę chleba razowego. Po kolejnych trzech tygodniach może Pani dołożyć 3 płaskie łyżki kaszy lub 1 ziemniak do obiadu.

Od 2 tygodnia diety konieczne jest wprowadzenie aktywności fizycznej. Zaleca się intensywny spacer 60 minut 3 razy w tygodniu bez zatrzymywania się.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta