Jak schudnąć 8 kg? Jadłospis odchudzający dla 13-latki [Porada eksperta]

2013-12-01 9:15

Mam 13 lat  i 160 cm wzrostu, ważę 65 kg. Jem co najmniej 6 razy dziennie wraz ze słodyczami, owoców i warzyw razem jem 4 razy dziennie, najbardziej smakuje mi pierś z kurczaka. Wolałabym unikać suszonych śliwek i kefirów. Nie jestem na nic uczulona. Mój plan dnia wygląda następująco: Na godzinę 7:50 muszę być w szkole i jestem tam do wpół do trzeciej. Potem jem obiad i robię lekcje, potem pilnuję maluchów i ich myję, potem idę na telewizję i wtedy mam czas wolny dla siebie. Kiedy chodzę spać zależy od tego, kiedy się wyrobię z lekcjami, to znaczy około 21 :00. Na odchudzanie mogłabym poświęcać cały tydzień, ale nie zawsze mogłabym ćwiczyć 40 min. Proszę, aby Pani mi pomogła. Chciałabym schudnąć co najmniej 8 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć! Aby zredukować 8 kg w ciągu 8 tygodni powinnaś spożywać nie więcej niż 1200 kcal i ćwiczyć 5 razy w tygodniu przez 45 minut. Wystarczy szybki marsz bez zatrzymywania się. Chciałabym, żebyś ćwiczyła przed posiłkiem.

Postaraj się dokładnie przyjrzeć swojemu planowi dnia i sprawdź, czy dasz radę tak sobie go ustawić, aby jednak wygospodarować czas na marsz lub inną aktywność, którą będziesz wykonywać regularnie.

Po kilku tygodniach ćwiczeń, zobaczysz jak pięknie zmienia się Twoje ciało. Stosowanie tylko diety spowoduje, że schudniesz mniej, a ciało Twoje nie będzie tak elastyczne.

Jeżeli chodzi o rozkład posiłków, to pierwsze jest śniadanie, spożywane w ciągu 30 minut od obudzenia, a ostatnia kolacja, którą najlepiej zjeść 2-2,5godziny przed snem.

W jadłospisie powinny przeważać warzywa, chude mięso, ryby i produkty zbożowe pełnoziarniste, takie jak kasza gryczana, kasza jaglana, mąka pełnoziarnista. Warto ograniczyć potrawy smażone do 1-2 razy w tygodniu, a słodycze spożywać nie częściej niż 1 raz w tygodniu w minimalnej ilości.

Sprawdź, czy masz w sobie taką siłę, aby nie jeść słodyczy przez te 8 tygodni. Jak będziesz je spożywała nawet raz w tygodniu, może to spowodować, że będziesz chciała ich więcej. Nie każdy ma tak samo. Są osoby, którym nie przeszkadza jak zjedzą raz w tygodniu kawałek ciastka. Potrafią powiedzieć: "więcej nie". Czy Ty też jesteś taką osobą?

Poniżej, przykładowy jadłospis. Możesz go modyfikować, według własnych upodobań.

Śniadanie: chude mleko z płatkami owsianymi i migdałami, 1/2 banana.

Drugie śniadanie: dwie małe kanapki z razowego chleba z warzywami, jajkiem na twardo lub chudą wędliną, sok z marchwi.

Lunch: owoc, woda 0,5 l.

Obiad: pierś z kurczaka gotowana, fasolka szparagowa, kalafior, łyżka oliwy, 2 łyżki kaszy gryczanej, herbata z cytryną.

Podwieczorek: surowe warzywa.

Kolacja: 1 naleśnik z mąki orkiszowej, plaster szynki, warzywa, herbata owocowa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta