Jak schudnąć? [Porada eksperta]

2013-04-07 14:16

Mam 18 lat, 182 cm wzrostu i ważę 87 kg. Bardzo, ale to bardzo chciałabym schudnąć. Wiele razy zaczynałam ćwiczyć: brzuszki, bieganie itp. Trwało to nawet ponad pół roku, ale nie widząc efektów po prostu się zniechęcałam. Staram się nie jeść dużo, ale wiadomo jest to pojęcie względne. Jeśli chodzi o moją kondycję to nie jest  źle, tzn dobrze się czuje podczas ćwiczeń, na wf-ie przeważnie jestem najlepsza, przynajmniej jedną z najlepszych. Ale bardzo nie podoba mi się moje ciało. Chciałabym być smuklejsza, drobniejsza, a nie dość ze jestem wysoka to jeszcze gruba no i ciężka. Proszę o pomoc, co mam robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Proponuję ci spojrzeć na odchudzanie jako na długi proces, który składa się z kilku etapów. Pierwszy to przygotowanie, drugi działanie, a trzeci podtrzymywanie. Podczas przygotowania stwórz szczegółowy plan na ile czasu, pieniędzy i zaangażowania możesz sobie pozwolić. Dieta to codzienne wydatki, sport - jeśli nie zdecydujesz się na bieganie, rower lub ćwiczenie z płytą to również to kosztuje. Zaangażowanie w proces zmiany jest niezmiernie ważne, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdzie będziesz musiała poświęcić np. spotkanie ze znajomymi, w zamian na trening czy po prostu pozostanie w domu. Zostając przy znajomych, jeśli spotykasz się z nimi i zwykle kiedy idziecie do kina, kupujecie popcorn, takie spotkania będziesz musiała wykluczyć, chyba że chcesz wystawiać na próbę swoją wolę. Warto podczas etapu przygotowania zastanowić się nad wszystkimi sytuacjami, które powodują, że jesz więcej niż potrzebuje twój organizm. Następnie przygotuj się do tych sytuacji. Możesz tak jak napisałam, unikać pewnych zdarzeń, czy robić zakupy po dużym posiłku, aby nie kusiły cię batoniki przy kasie. Podaję przykłady, a ty zrób swoją własną analizę. Myślałaś, kiedy chcesz zacząć drogę do szczupłej sylwetki? Przed czy po świętach? To też warto dokładnie zaplanować. Co z okresem grillowym, który zaraz czeka nas wszystkich, a wakacje? Odchudzanie nie wychodzi, ponieważ te wszystkie sytuacje, w których żyjemy się zmieniają. My się zmieniamy, a przykładowy sezon grillowy zostaje. Kiedy dobrze przygotujesz się do działania określ ile chcesz schudnąć i w jakim czasie. 1 kg w tygodniu to dużo i taka jest właśnie moja propozycja. Jeżeli chcesz zrucić 10 kg potrzebujesz około 10 tygodni, jeśli chcesz wymodelować sylwetkę potrzebujesz ok 1,5 roku. Ciało nie modeluje się tak łatwo (paradoksalnie łatwo) jak spala się tłuszcz. Nie zaproponuję ci żadnej diety. Jest ich bardzo dużo w Internecie. Nie uważasz, że gdyby działały nie byłoby tylu osób otyłych? Stwórz swój plan 5 małych posiłków. Poczytaj o zasadach zdrowego żywienia. Zapomnij o ekstremalnych dietach, typu białkowa czy kopenhaska. One skazane są na porażkę, jeśli chcesz normalnie funkcjonować i cieszyć się nadchodzą wiosną. Etap podtrzymywania rozpoznasz po tym jak zapomnisz się, że żyjesz według planu, a nadal twoja sylwetka będzie szczupła, a odżywianie rozsądne, czyli takie, jak sobie założyłaś. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta