Jak schudnąć? Mam 15 lat i chcę schudnąć [Porada eksperta]

2013-04-08 14:18

Witam. Mam 15 lat i 166cm. Chciałabym schudnąć 7 kilogramów. Moja aktualna waga to 58kg. Jak pozbyć się zbędnej wagi ponieważ nie czuję się z nią dobrze.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Weronika! Twoja masa ciała, według siatek centylowych, które służą do określenia czy masa ciała jest odpowiednia do wzrostu dla dziewczyn w Twoim wieku oraz skorygowany z nią wskaźnik BMI (body mass index) są dobre, czyli Twoja masa ciała jest właściwa. Rozumiem Cię jednak, bo normy książkowe to jedno, a dobre poczucie we własnym ciele to drugie. Kiedy schudłabyś 7 kg, Twoja masa ciała byłaby na tyle niska, że mogłabyś zaburzyć pracę swojego organizmu. Brak miesiączki, bóle głowy, zimno, depresja i wiele innych, które mogą się pojawić. Twoja decyzja. Te 7 kg można stracić między 7 a 14 tygodni, w zależności od tego jak szybką masz przemianę materii i na ile konsekwentnie będziesz przestrzegała diety. Sukcesem skutecznego odchudzania, nie jest sam jadłospis. Sukces wynika z regularnie spożywanych małych porcji co 2,5-3 godziny, niesmażonych, z przewagą warzyw i produktów pełnoziarnistych. Każdego dnia warto wypijać ok. 1,5-2 litry płynów. Schudnąć 7 kg można w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Intensywny marsz lub basen byłyby dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Na naszej stronie poradnikzdrowie.pl, masz zakładkę z dietami. Wybierz taką, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom żywieniowym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta