Jak schudnąć po 60-tce? [Porada eksperta]

2014-05-15 18:43

Czy mam możliwość schudnąć po 60-tce i jak to zrobić? Pracuję dużo fizycznie, mam dużo ruchu, jednak nie mogę zgubić wagi. Ważę 85.7 kg, mam 165 cm wzrostu, ale tłuszcz przede wszystkim odkłada mi się na brzuchu. Proszę o poradę.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Oczywiście, że po 60-tce możesz zgubić kilogramy. Osobiście odchudzam pacjentów nawet po 70. roku życia. Ich sukces zależy od motywacji i konsekwentnego działania.

Nie chcę Ci proponować ścisłej diety, bo wiem, że masz swoje nawyki i ciężko na raz wszystko zmienić. To, co może Ci się przydać, to kilka zasad, które pomagają pacjentom w moim gabinecie.

Po pierwsze: śniadanie. Od tego zawsze zaczynaj dzień. Potem każdy posiłek jedz co 3 godziny. Pomiędzy posiłkami pij wodę mineralną. Im więcej, tym lepiej. Ostatni posiłek powinien być spożyty na 2,5 godziny przed snem. Staraj się, aby Twoje porcje były małe. Najlepiej jedz na małych talerzach. Zrezygnuj ze słodyczy i białej mąki w każdej postaci. Dobrze, gdybyś dążyła do tego, aby w diecie przeważały warzywa, owoce i chude białko, takie jak ryby, sery, drób. Polecam poczytać o diecie śródziemnomorskiej.

Co do aktywności fizycznej. Aby spalać tłuszcz, powinnaś godzinę dziennie ćwiczyć. Możesz zdecydować się na spacer, basen, rower, siłownię. Ważne, aby trening był regularny. Twoja praca dobrze wpływa na Twoją kondycję i metabolizm, jednak do spalania tłuszczu potrzebne są intensywne ćwiczenia fizyczne (na początku mniej intensywne).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta