Jak schudnąć w delegacjach? [Porada eksperta]

2014-12-18 10:17

Mam 27 lat, 177 cm wzrostu i ważę 95 kg. Chciałbym schudnąć, ale pracuję w delegacjach praktycznie cały rok. Pierwszy posiłek zjadam około 7 rano, a następny dopiero około 19. Ostatnio przestałem jeść ziemniaki, nie jem pieczywa i nie piję gazowanych napojów. Staram się jeść dużo owoców. Na śniadanie trochę kiełbasy bądź kabanosy. Pracuję fizycznie. Nie widzę jednak w ogóle poprawy. Co powinienem zrobić, żeby zrzucić zbędne kilogramy?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Rozumiem, że delegacje mogą zaburzać regularność w spożywaniu posiłków, jednak warto jeszcze raz zaplanować swój dzień, tak aby znaleźć czas na spożywanie co najmniej 3 odżywczych posiłków i 2 przekąsek. Aby nie tracić czasu na przygotowywanie posiłków, można kupić gotowe posiłki z działu żywność funkcjonalna. Istnieją różne koktajle, które wystarczy rozrobić z wodą lub chudym mlekiem i spożyć w ciągu dnia między spotkaniami. Spakowanie rano kefiru czy jogurtu i dwóch owoców też może stanowić kolejny posiłek. Główna zasada to jeść regularnie. Niejedzenie przez cały dzień wpływa na spowolnienie metabolizmu i w konsekwencji tycie. Kiełbasa, kabanosy i inne produkty pochodzenia wieprzowego powinny być dodatkiem spożywanym tylko w sytuacjach naprawdę wyjątkowych (od święta). Wieprzowina tuczy, zatyka naczynia i jest bardzo źle tolerowana przez organizm. Jeżeli mięso to proponuję drobiowe (kurczak, indyk), czasami cielęcina.

Aby podnieść energię w ciągu dnia, proponuję napoje, które w swoim składzie mają jagodę acai, ekstrakt z owoców aceroli, ekstrakt z nasion guarany. Wszystkie energetyki z tauryną są wykluczone. Zaczyna pan dzień od śniadania, na które proponuję jajka z warzywami, czy jaja sadzone, jajecznica, jaja siekane, duża porcja mieszanych warzyw i kromka pełnoziarnistego chleba. Jeżeli pije pan kawę to tylko po posiłku. Hamować będzie wydzielanie insuliny, co sprzyja odchudzaniu. Potem w pracy drugi posiłek to koktajl, następnie owoce z np. kefirem, a na podwieczorek ponownie koktajl, na kolacje to co lubi pan najbardziej, ale z 2 wskazówkami. Pierwsza wskazówka: w kolacji nie może być mąki pszennej i druga, nie mogą to być potrawy smażone. W ciągu dnia, dla lepszego wchłaniania, samopoczucia i odżywienia organizmu, należy pić wodę. Małymi łyczkami i zawsze pomiędzy posiłkami. Aby osiągnąć efekt, 3 razy w tygodniu proszę wygospodarować czas na 60 minutowy trening.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta