jak urosnąć? [Porada eksperta]

2013-04-07 15:19

Dzień dobry. Moje pytanie to jak można być wyższym (tzn. jak urosnąć w wysokość). Od urodzenia byłam na diecie bezmlecznej i myślę, że wtedy moje kości miały mało białka aby rosnąć bo przecież małe dzieci szybko rosną. Od dwóch lat jem produkty mleczne gdyż objawy alergii już u mnie nie występują. Chciałabym dowiedzieć się czy aby urosnąć potrzebne jest białko czy wapno oraz czy te produkty zamienią się na tkankę tłuszczową gdy będę je więcej i częściej jeść? Czy to prawda, że dziewczyny rosną na wysokość do 16 lat? Słyszałam, że galaretki i żelki (żelatyna) budują jakieś chrząstki, czy żelatyna ma jakiś udział w wzroście kości? Co by mi pani poleciła jeść abym urosła? Bardzo bym prosiła o przykładowy jadłospis. Staram się codziennie jeść jogurty naturalne lub pić mleko, codziennie jem kanapki z żółtym serem i nadal jestem najniższą dziewczyną w klasie. Czy to prawda, że wisząc na drążku takim, do ćwiczeń kości się wydłużają kiedy się tak na nim wisi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam! Nie ma diety na przyrost kości od 16 roku życia. Metabolizm kości trwa od okresu prenatalnego i żywienie nie ma głównego wpływu na długość kości, ale ma na gęstość kości. Dieta z niską podażą wapnia w dzieciństwie ma duży wpływ na wystąpienie osteoporozy w dzieciństwie. Jednak nie tylko produkty mleczne wpływają na kształtowanie układu kostnego, a cały bilans diety. Niestety rozciąganie na drążku nie spowoduje namnażania komórek kostnych i ich wzrostu. Rozciąganie wpłynie natomiast na rozciągnięcie ciała i jego większą elastyczność. Jednak przy zaprzestaniu rozciągania, elastyczność ta powróci do normy, którą kształtowałaś w ciągu swojego życia. Do wzrostu organizmu potrzebne są wszystkie substancje odżywcze. Białko w nadmiarze jest toksyczne, może uszkadzać nerki i paradoksalnie wypłukiwać wapń z kości. Główna funkcja białka to budulcowa, jednak nadmiar może powodować tworzenie się komórek tłuszczowych i powstanie nadwagi lub otyłości.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta