Jak ustabilizować miesiączkę po anoreksji? [Porada eksperta]

2014-08-29 16:28

Mam zaburzenia odżywiania, straciłam miesiączkę. Mierzę 169, ważę obecnie 53 kg i przy tej wadzę pragnę pozostać. Przytyłam z 49 kg, miesiączki niestety nadal nie odzyskałam. Ginekolog dał mi obecnie Luteinę. Jak ustabilizować tę wagę po restrykcyjnej diecie? Nie znam ilości spożywanych przeze mnie kalorii.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nie wiem, w jakim czasie Twoja masa ciała zmieniła się z 49kg na 53kg, ale jeżeli utrzymuje się od dłuższego czasu (ok. 2-3 miesiące) na tym poziomie, to warto odżywiać się podobnie. Wtedy wagowo nic nie powinno się zmienić.

Utrzymanie masy ciała jest prostsze niż przywrócenie procesów metabolicznych, które zostały zachwiane poprzez niedożywienie, jak np. ponowna menstruacja. Proponuję Ci wydrukować sobie z Internetu tabele kaloryczne. Następnie zapisz na kartce wszystko, co jesz i sprawdź, ile to ma kalorii. Aby utrzymać masę, jedz w podobnej kaloryczności.

Jeżeli zaczniesz redukować, zwiększ ilość kalorii, a jak przybierać na masie to poczekaj 3 dni. Wzrost masy ciała może wynikać ze zmian hormonalnych, które zachodzą w naszym ciele. Zwykle waga spada po 3 dniach. Jeżeli nie spadnie, daj sobie jeszcze 2 dni i dopiero zmniejsz ilość spożywanych kalorii. Na razie jednak nie myśl o chudnięciu nawet jeśli na wadze przybędzie kilka kilogramów. Twoim celem jest przywrócenie miesiączki, dlatego staraj się spożywać odpowiednią liczbę kalorii, w przeciwnym razie znów schudniesz i o regularnej miesiączce, będziesz mogła zapomnieć.

Pamiętaj, że wszystko to, co ma dużo witamin i minerałów, korzystnie wpływa na Twoje zdrowie. Aby właśnie taką dietę stosować, bogatą w różne związki, powinnaś jeść wszystkie grupy produktów, zgodne z piramidą żywieniową. Urozmaicaj posiłki, jedz zdrowe produkty i zapomnij o tym, że możesz przytyć. Zdrowe odżywianie i stabilizacja wagi bez redukcji kilogramów, powinny pozwolić Twemu organizmowi na powrót do procesów hormonalnych sprzed zaburzeń odżywiania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta