Jak uzupełnić niedobór wapnia w kościach? [Porada eksperta]

2014-05-31 16:47

Na podstawie analizy włosa stwierdzono u mnie, że mam za dużo wapnia w tkankach miękkich, a za mało w kościach. Jaką dietę mogłabym zastosować, aby zmienić niekorzystne dla mnie parametry? Zaznaczę, że mam cukrzyce typ II.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Analiza pierwiastkowa włosów jest jednym z badań, które warto wykonać. Nie może jednak być jedynym wyznacznikiem, który określi zawartość pierwiastków organizmie. Sugeruję wizytę u internisty. Do tej pory proszę spożywać 2 szklanki mleka i porcję (80g) sera białego. Taka ilość białka zawiera niezbędną ilość wapnia. Dodam, że wapń zawarty w mleku jest najlepiej przyswajalny. Aby wzmocnić kości i ogólną odporność organizmu, dieta powinna być urozmaicona i zawierać wszystkie grupy produktów spożywczych. Oprócz produktów mlecznych, należy spożywać warzywa, owoce, produkty mięsne, ryby i oczywiście produkty zbożowe pełnoziarniste i oliwę z oliwek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta