Jaka dieta odchudzająca przy refluksie i stłuszczeniu wątroby? [Porada eksperta]

2014-05-15 18:48

Przy wzroście 169 ważę 82 kg. Dziesięć miesięcy temu urodziłam dziecko. Choruję od kilku lat na refluks. Po ciąży okazało się, że mam stłuszczoną wątrobę. Chciałabym stosować jakąś dietę, ale nie wiem od czego zacząć. Czytając polecane diety w internecie okazuje się, że przy moich chorobach powinnam sporo produktów wykluczyć. Proszę o polecenie diety, która pomogłaby mi zgubić kilka kilogramów.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

W Pani przypadku nie ma zaleceń co do ścisłej diety.

Jeżeli chodzi o refluks, najlepszym rozwiązaniem jest wykluczenie potraw, które refluks u Pani powodują. U jednych pacjentów może to być kawa, u innych zbyt duże porcje czy jedzenie na noc. Samoobserwacja i zapisywanie w dzienniczku dadzą Pani najlepszą receptę na dobre samopoczucie.

Jeżeli chodzi o wątrobę i redukowanie nadwagi, należy kupić w aptece coś na osłonę wątroby, tak, aby dodatkowo jej nie obciążać jak będzie Pani spalać tłuszcz. Bardzo dobrą dietą jest dieta śródziemnomorska lub dieta Michaela Montignaca.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta