Jaką dietę powinienem mieć? [Porada eksperta]

2014-03-03 14:47

Chciałbym schudnąć, ponieważ ważę grubo ponad 90 kg przy wzroście 185 cm. Mam 16 lat. Jestem gruby i nie mogę tego znieść. Lubię jeść warzywa, owoce i tym podobne, ale moja mama jak każda inna, na obiad zawsze smaży albo kotlety, albo coś w tym stylu... Chciałbym zdrowo się odżywiać, by schudnąć. Nie lubię kapuśniaku. Bardzo lubię chadzać na spacery i to robię codziennie po 1 - 2 godzinki. Jaką dietę powinienem mieć? Bardzo proszę o rozpis posiłków... Jak, kiedy i co powinienem jeść? Zależy mi na tym by się odchudzić. 

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć!

Super, że chcesz o siebie dbać. Przedstawię Ci kilka zasad żywieniowych oraz listę produktów, które powinny przeważać w Twoim menu oraz te, których powinieneś unikać.

W odchudzaniu są 3 najważniejsze zasady, które umożliwiają redukcję nadwagi.

Pierwsza: jedz 5 małych posiłków oddzielonych od siebie 2,5 - 3 godzinami przerwy;

Druga: pij ok. 400ml płynów (najlepiej czystej wody) na godzinę,

Trzecia: aktywność fizyczna 6 razy w tygodniu ok. 60 minut.

Tak naprawdę, bazując tylko na tych wskazówkach, schudniesz.

Proszę Cię tylko, żebyś dał sobie więcej czasu. Efekty będą. Kup sobie centymetr i co 14 dni mierz się w talii (zawsze to samo miejsce), aby widzieć efekty. Waga nie jest do końca miarodajna, ale i na nią co 2 tygodnie możesz wejść. Prześledźmy teraz każdy posiłek po kolei.

Śniadanie. Zawsze spożywaj je jak najszybciej od samego wstania. Powinno się w nim znaleźć dobre białko (np. chudy produkt mleczny, jajko, wędlina drobiowa), chleb z ziarnem, odrobina masła lub margaryny i miska warzyw. Do picia herbata bez cukru. Do szkoły zabieraj 2 małe kanapki o podobnym składzie, jak w śniadaniu i jabłko duże oraz wodę mineralną.

Jeżeli chodzi o obiad, to bardzo ważne jest, aby mama nie smażyła. Zamiast smażenia może gotować w wodzie, piec w piekarniku lub smażyć bez tłuszczu na rozgrzanej mocno patelni. Sam tłuszcz jest Ci jednak bardzo potrzebny. Są jednak różne tłuszcze. Dla Ciebie najlepszy będzie ten z oliwy (1 łyżka do warzyw), orzechów (garstka dziennie) i z ryb morskich - 2 razy w tygodniu minimum. Wracając do obiadu, chciałabym abyś do mięsa lub ryby dokładał sobie 3 łyżki kaszy lub ciemnego makaronu. Oczywiście bez sosu. Warzywa też muszą być. Bez nich nie wolno. Zasada jest taka, aby zajmowały one połowę Twojego talerza (bez ziemniaków). Jeżeli lubisz ziemniaki to możesz jej spożywać 2 razy w tygodniu zamiast kaszy na obiad w ilości 2 średnich sztuk ok. 200g. N

Nie wiem czy jadasz deser po obiedzie? Jeżeli tak to polecam Ci świeże owoce lub kisiel z owoców pestkowych.

Ostatni posiłek, czyli kolacja też jest bardzo ważny. Zjedź go ok. 19 najpóźniej i staraj się chodzić spać najpóźniej o 23. Sen, długi sen jest kolejną rzeczą niezbędną w odchudzaniu. Proponuję Ci, aby kolacja była lekka. Możesz zjeść twaróg chudy z łyżeczką cukru lub na słono ze szczypiorkiem, rzodkiewką i pomidorami. Jeżeli jesteś zwolennikiem bardziej mącznych dań, jak np. naleśniki, to zjedź je na śniadanie. Są smażone, a ten tłuszczyk już wieczorem nie jest Ci potrzebny.

Teraz produkty, które warto unikać: chipsy, orzechy w czekoladzie, miodzie, słonych panierkach, wszystkie kruche ciastka i inne wyroby cukiernicze, cukier do herbaty, potrawy z mąki, potrawy smażone na głębokim tłuszczu oraz kolorowe napoje.

To co powinno przeważ w Twoim menu to: warzywa, chudy nabiał, morskie ryby i produkty z pełnego ziarna. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta