Jaki jest powód zmęczenia, braku energii, drętwienia po zmianie diety u 19-latki? [Porada eksperta]

2015-02-03 14:14

Mam 19 lat, zmieniłam dietę i od ok. 3 miesięcy nie jem mięsa. Ostatnio (ok. miesiąc temu) zaczęłam ograniczać również mleko krowie i produkty mleczne (na rzecz sojowych) oraz jajka. Mniej więcej tydzień temu zauważyłam u siebie takie objawy jak: wzmożone zmęczenie, brak energii, drżenie mięśni, drętwienie dłoni oraz takie "przyćmione" czucie w dłoniach. Jaki może być powód tych objawów? Z tego, co przeczytałam w literaturze i w Internecie wynika, że może to być powodowane niedoborem witaminy B12, związanym z dietą. Jeśli tak jest, czy wystarczy w moim wypadku suplementacja i uzupełnienie diety, czy konieczna jest wizyta lekarska i dalsze badania diagnostyczne?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani objawy (zmęczenie, brak energii, drętwienie) nie są jednoznaczne i mogą wskazywać na inne zaburzenia metaboliczne. Symptomy przez panią wymienione obserwuje się podczas hipoglikemii u osób chorujących na cukrzycę. Bardo trudno mi pomóc. Zdecydowanie wykonanie badań krwi oraz wizyta u internisty jest najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta