Koleżanka przesadnie się odchudza. Jak jej pomóc? [Porada eksperta]

2013-11-30 11:44

Chciałabym pomóc mojej koleżance. Postanowiła schudnąć i od pewnego czasu stosuje dietę na własną rękę. Ma 14 lat, 160 cm wzrostu i waży 62 kg. Mówi, że źle się ze sobą czuje i pragnie schudnąć. Jej metody odchudzania polegają na ograniczaniu porcji, być może na głodzeniu się, stara się nie przekraczać 700 kcal dziennie. Uważam, że robi sobie krzywdę i w ten sposób może doprowadzić do anoreksji. Pomimo moich próśb, nie chce odpuścić i zaprzestać odchudzania. Bardzo proszę o udzielenie rad, może podania przykładowego jadłospisu, tak aby koleżanka zgubiła na wadze, bo naprawdę ona tego chce i nie zamierza odpuścić, ale także tego, aby stało się to w zdrowy sposób. Chciałabym, żeby zaczęła stosować dietę, w której dostarczy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Z góry dziękuję.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Super, że tak troszczysz się o swoją koleżankę. Ona ma pewien pomysł na odchudzanie i go realizuje. Twoje obawy i strach nie pomogą jej. Prędzej zacznie się przed Tobą ukrywać, abyś się nie denerwowała.

Nie każda osoba, która się odchudza, zachoruje na anoreksję. To bardzo poważna choroba psychiczna. To co możesz zrobić, to poprosić swoją koleżankę, aby zapoznała się z zasadami żywienia i dobrze zbilansowaną dietą. Porozmawiała o plusach i minusach jej diety. Zawsze możesz zaproponować jej wizytę u pediatry, który opowie jej o prawidłowym odżywianiu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta