Mam 12 lat, chcę schudnąć na brzuchu [Porada eksperta]

2013-08-31 21:59

Mam 12 lat, w lutym skończę 13. Mój wzrost to ok. 155 cm, a waga 43. Chciałabym schudnąć, ponieważ bardzo się wstydzę swojego brzucha. Próbowałam ćwiczyć, ale 4 dnia bolał mnie kręgosłup i postanowiłam zrezygnować. Teraz może zacznę robić brzuszki. Martwi mnie moja waga tym bardziej, że koleżanki w klasie są chude. Też chciałabym wyglądać tak jak one. Jem słodycze i często jem kolację po godzinie 22:00. Czy mogę jakoś schudnąć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Eliza! Z dietetycznego punku widzenia nie potrzebujesz odchudzania. Bolał Cię kręgosłup, ponieważ źle wykonywałaś ćwiczenia. Zaskoczę Cię, ale jeżeli chcesz pracować nad swoim brzuchem, to nie tylko powinnaś robić brzuszki, ale również każdego dnia ok. 60 minut dziennie maszerować, tańczyć, biegać, jeździć na rowerze. Ćwiczenia na brzuch wzmacniają go, a nie zmniejszają. Na razie jesteś (mimo że tak nie uważasz) szczupła, ale jedząc słodycze i posiłki na noc, bardzo szybko będziesz grubą dziewczynką. Spróbuj zmniejszyć ilość słodyczy, nie rezygnuj z nich zupełnie. To nie działa. Prędzej czy później nie wytrzymasz i rzucisz się na nie bez kontroli. Następnie spróbuj jeden lub dwa dni nie jeść ich w ogóle. To samo zrób z jedzeniem na noc. Zacznij od posiłku spożytego o 21.30, potem, 21.00, aż dojdziesz do godziny ok. 18.30-19.00. Trzymam za Ciebie kciuki. Pamiętaj, że najlepszym przyjacielem odchudzania są warzywa, woda, ruch i uśmiech na twarzy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta