Mam 15 lat, chcę schudnąć 20 kg [Porada eksperta]

2013-08-31 21:28

Witam. Mam 15 lat, 170 cm wzrostu i ważę 81 kg. Co mogłabym zrobić, by schudnąć około 20 kg w jak najszybszym czasie? Jakie ćwiczenia i ile one powinny trwać dziennie? Jaki grafik powinnam sobie ułożyć, by jak najskuteczniej zrzucić zbędne kilogramy? Z góry dziękuję.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Agnieszka! Szybko się nie da spalić tłuszczu. Tu nie ma drogi na skróty. Potrzebujesz ok. 6 miesięcy, aby spalić tłuszcz. Jeżeli wybierzesz drogę na skróty, niesamowicie "kuszącą", opartą na niskokalorycznej diecie, bardzo szybko przytyjesz. Oczywiście, możesz spróbować, a następnie zastosuj się do mojego planu.

Przede wszystkim nastaw się pozytywnie i ciesz się, że w ciągu kilku miesięcy twoje ciało zmieni się nie do poznania. Każdy dzień będzie przybliżał Cię do pięknej, szczupłej i zdrowej sylwetki. Jest tylko kilka zasad, które chcę, żebyś przestrzegała przez najbliższych kilka miesięcy.

Spożywaj posiłki co 3 godziny. Zawsze zaczynaj śniadaniem, jak wstaniesz. Zjedz je w domu, nawet jak nie masz ochoty. Na początku nie musi być duże. Kończ jedzenie kilka godzin przed snem. Jedzenie na wieczór nigdy nie robi nic dobrego. Jeżeli nawet będziesz się uczyć do późna, to 19.00 powinna być ostatnią godziną na posiłek.

Druga zasad to ciągłe uzupełnianie płynów. Pokochaj wodę. Oczyszcza, ułatwia odżywianie komórek, zasyca.

Trzecia zasada dotyczy wyeliminowania na najbliższe 6 miesięcy produktów z białej mąki i słodyczy. Ogranicz do minimum owoce i tłuszcz. Planując swój jadłospis, odnieś się do zasad żywienia, które znajdują się na stronie Instytutu Żywności i Żywienia.

Pamiętaj też, że dieta bez sportu jest bez sensu! Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta